Na dnešní den – 15.1.2024 – letos připadlo tzv. „Modré pondělí“ – den, který je považován za ten nejdepresivnější v roce. Chladné počasí, krátké dny a vzdálenost od vánočních svátků mohou vyvolat pocit melancholie a dnes, dle britského psychologa Cliffa Arnalla, tyto faktory gradují.

Několik tipů, jak dnešek zvládnout s pozitivním naladěním:

1) Procházka historickým centrem: I v zimě je Praha 1 nádherná. Vezměte si teplé oblečení a užijte si krásu našich ulic, ať už v tichu nebo se skvělou hudbou v uších (ale pozor na provoz!).

2) Návštěva kavárny nebo galerie: Objevte útulné kavárny nebo inspirující výstavy, které vás mohou povzbudit a nabít pozitivní energií. Na Praze 1 jich máme spoustu! Např. Curator ContemporaryGalerie hlavního města PrahyLeica GalleryKunsthalle Praha nebo Ex Post. Kombinaci obojího najdete v Kavárna Mlýnská, kde je aktuálně výstava Michal Singer. Výbornou kávu nabídne Super Tramp CoffeeŘehoř Samsa café bar & knihkupectvíCafé NONA nebo Cafe Vescovi & Dobroty.

3) Setkání s přáteli nebo rodinou: Sdílení času s lidmi, na kterých vám záleží, může zlepšit náladu. Plánování večeře nebo společné aktivity – i to může být skvělý způsob, jak rozptýlit zimní blues.

4) Dobrovolnictví nebo pomoc druhým: Poskytnutí pomoci těm, kteří ji potřebují, nejen že pomáhá komunitě, ale také zlepšuje náladu.

5) Čas pro sebe: Ať už je to čtení knihy, relaxační koupele, nebo jen chvíle klidu, důležité je udělat si čas na odpočinek a regeneraci. Knížku pořídíte třeba v Nakladatelství Academia ve Vodičkově, v Kosmas.cz v Perlové nebo v Knihkupectví & Antikvariát Spálená 53. Zacvičit si můžete např. ve White Sage nebo Bikram Yoga Prague.

Pamatujte, Modré pondělí je jen jeden den v roce a jaro je už za rohem.

Je také dobré si připomenout, že každý z nás občas potřebuje pomoc. Tu najdete na čísle 116 123 (https://portal.gov.cz/rozcestniky/psychicke-potize-RZC-93) nebo třeba v aplikaci Nepanikař.

Zdroj foto: obrázek byl vygenerován umělou inteligencí