Koronavirová epidemie zasáhla všechny odvětví lidské činnosti. V umění a kultuře jsme přišli o mnoho zajímavých a tradičních událostí, například vyhlášení soutěže, za kterou stojí Společnost Praha fotografická a hlavně Svaz českých fotografů. Celou soutěž podporují také důležité instituce, jako je Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, ale také naše městská část Praha 1, kde je pořízeno velké množství soutěžních snímků. Letošní vyhlášení se tedy posunulo na letní měsíce, proto se ve čtvrtek 9. 7. 2020 zaplnil Brožíkův sál historické budovy Staroměstské radnice mnoha příznivci fotografie, ale hlavně autory a vítězi, kteří vytvořili mnoho krásných snímků naší metropole.

„Letos máme v soutěži 97 autorů, kteří přihlásili 1089 fotografií. Jsem moc ráda, že nám do soutěže přicházejí stále fotografie nikoliv digitální data. Díky tomu můžeme uspořádat vždy zajímavou výstavu, která letos otevřela sice s jistým zpožděním, ale i tak je zde možné vidět téměř dvě stovky zajímavých a originálních snímků Prahy a jejího života,“ uvedla Věra Matějů, předsedkyně Svazu českých fotografů a organizátorka akce.

Na výstavě, kterou můžete na Staroměstské radnici navštívit šest týdnů, tedy do poloviny srpna, je také k vidění snímek Pavola Kmeťa s názvem „Pražský minimalismus“, který získal Cenu starosty Městské části Praha 1. Ta se od 20. ročníku soutěže uděluje na základě ankety návštěvníků výstavy v uplynulém roce. Autor převzal ocenění z rukou 1. místostarosty MČ Praha 1 Petra Burgra. „Je mi ctí, že jsem mohl předat cenu za fotografii, kterou vybrala ta nejpřísnější porota, tedy zástupci veřejnosti a návštěvníci minulé výstavy,“ doplnil Petr Burgr.