Patnáct tisíc dětí ročně v Evropě onemocnění zhoubným nádorem a tři tisícovky bohužel zemřou. V České republice každý rok takto onemocní 350 dětí. Léčbě dětských nádorů se u nás věnuje osm pracovišť dětské hematologie a onkologie v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ústí nad Labem, které při léčbě dětských nádorů dosahují 83% úspěšnost.
Aby bylo podpořeno široké povědomí o problematice dětské onkologie, pořádá od roku 2015 rodičovské sdružení HAIMA CZ, z.s. „Den dětské onkologie“, jehož hlavním tématem letos byla nádorová onemocnění mozku.
„Den dětské onkologie upozorňuje na varovné příznaky dětských nádorů a na nutnost včasné návštěvy lékaře, vysvětluje fakta a mýty o rakovině v dětském věku, snaží se o detabuizaci onkologicky nemocných dětí, podporuje jejich návrat a zařazení do normálního života a je rovněž poctou dětským pacientům a jejich rodinám,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Městská část Praha 1 je tradičním podporovatelem této přínosné akce.
Den dětské onkologie také představuje pokroky v léčbě nádorových onemocnění v dětském věku a úspěchy české vědy a výzkumu v oblasti dětských nádorů a leukémií. Zároveň varuje před následky celosvětově podfinancovaného výzkumu v oblasti dětské onkologie, díky čemuž přetrvává 17% úmrtnost vybraných onkologických diagnóz v dětském věku.
Závažnost onemocnění dokládá fakt, že 20 až 40 % bývalých dětských pacientů trpí v rámci Evropy pozdními následky léčby. Nejčastějšími nádory dětského věku jsou u nás akutní leukémie a nádory mozku.
I letos byl ambasadorem „Dne dětské onkologie“ herec a režisér Jiří Mádl, s nímž se slavnostní autogramiády zúčastnili jeho kolegyně a kolegové Jakub Štáfek, Eva Josefíková, Monika Timková a Eliška Křenková.
Součástí projektu bylo také nasvícení významných objektů v městech napříč Českou republikou, a to ve zlaté barvě, která je celosvětovým symbolem dětské onkologie. Navázalo se tak na celosvětovou kampaň „Light Up Hope Light It Up Gold“.
Ještě před slavnostním koncertem na Václavském náměstí, na kterém vystoupili Ewa Farna, Tomáš Klus a další umělci, si mohli zájemci zakoupit čepice a přispět k osvětě o dětské onkologii a k solidaritě s onkologicky nemocnými dětmi. Tento cíl podpořili i ti, kteří si zakoupili lampiony a vydali se s nimi do slavnostního průvodu.
Další informace: www.dendetskeonkologie.cz