Dnes si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce od pádu komunismu, kdy se Československo dostalo ze spárů totalitního režimu a stalo se demokratickou zemí.

Změny totalitních režimů střední a východní Evropy k návratu demokracie, tehdy proběhly v Maďarsku a Polsku, zasáhly tehdejší Československo a NDR (Východní Německo). 9. listopadu padla Berlínská zeď, po celém světě známý symbol politické totality a v den 50. výročí událostí listopadu 1939, byla u nás brutálně zastavena studentská demokracie, která vedla z Albertova na Národní třídu. Tak započal proces známý jako „sametová revoluce“ a tím pádem i začátek konce komunismu v Československu. Následovaly mohutné demonstrace, kterých se zúčastnilo až půl milionu demonstrujících. 19. listopadu vzniká na Jungmannově náměstí v tzv. Špalíčku Občanské fórum, politické hnutí a spontánní platforma občanských nezávislých aktivit. Odmítalo totalitní komunistický režim a jeho prvním neformálním vůdcem se stal Václav Havel.

27. listopadu vyvrcholily události ve vyhlášenou generální stávku a den poté oznamuje naše jediná vládnoucí strana KSČ, že se vzdává mocenského monopolu. Koncem roku 1989 byl zvolen prezidentem Československa Václav Havel.

Oslavy půlkulatého výročí budou probíhat na mnoha místech celé republiky a v Praze 1 vás zveme na akci Korzo Národní, Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, satiricko-karnevalový průvod městem v maskách nazvaný Sametové posvícení, který vyrazí v 16.00 hodin z parku Kampa přes Karlův most a Národní třídu až na Ovocný trh. V odpoledních hodinách je naplánován i celonárodní Pochod za mír, který vyrazí od hlavního nádraží. Happening k výročí 17. listopadu se pak uskuteční i na Staroměstském náměstí a před budovou Národního muzea se bude konat veřejné shromáždění za účelem vyjádření politických postojů k současnému vedení země.

Dále bude také část ulice Na Příkopě po celý den vyhrazena shromáždění na podporu EU nazvanému Pulse of Europe. Ve sváteční den bude v neposlední řadě také slavnostně nasvícena Petřínská rozhledna v barvách české trikolóry.

Zdroj obrázku: ČTK/Fotobanka ČTK/Hroch Pavel