Do kin vstupuje nový italsko-český koprodukční film TEREZÍN. Zachycuje životní osudy umělců, kteří se setkali, tvořili a díky umění přežívali v nelehkých podmínkách válečného ghetta Terezín.
Československo 1942. Italský klarinetista Antonio a jeho snoubenka, virtuózní houslistka Martina jsou deportováni do Terezína, kde se jejich milostný příběh prolíná s životními osudy dalších židovských umělců a intelektuálů. Umění, která pro terezínské umělce znamenalo jedinou formu svobody a vzdoru, dalo vzniknout stovkám hudebních děl, na jejichž vrcholu stojí dětská opera Brundibár hudebního skladatele Hanse Krásy. Fiktivní příběh Antonia a Martiny je inspirován těmito skutečnými historickými událostmi a osudy terezínského ghetta.
Film Terezín je režijním debutem italského režiséra Gabriela Guidi. Natáčel se na mnoha místech Prahy a v Terezíně. Hlavní dvojici si zahrála Dominika Morávková a Mauro Conte. Ve filmu se objevuje mnoho známých italských, českých i slovenských herců. Do Prahy přijela z Itálie natáčet Antonia Lišková, slovenská herečka žijící v Itálii, dále Alessio Boni a Cesare Bocci V dalších rolích pak diváci uvidí Karla Dobrého, Jana Révaie Mariána Mitaše, Bořka Slezáčka, Vladimíra Poláka, Marka Lamboru a Petra Vaňka.
Producentem filmu je italská společnost Minerva Pictures a českým koproducentem Three Brothers Production. Do kin film uvádí distribuce Bohemia Motion Pictures.
“V roce 1944 se rozhodl Mezinárodního výbor Červeného kříže vyslat delegaci, aby prověřila, že město Terezín, které velkoryse „daroval“ vůdce Židům, je opravdu plné tance, hudby a radosti. V těchto kulisách rozehrává režisér Gabriele Guidi mozaiku osudů známých terezínských umělců, kteří jsou nevědomky zneužiti německou propagandou. Umění a hudba především se tak stává nástrojem naděje, přežití, ale i zkázy. To vše na pozadí komorního milostného příběhu. Právě propojení hudby a kontrastu určité dobové naivity byl důvod, proč naše společnost do projektu vstoupila,” říká k filmu producent Viktor Krištof.