Dnes si připomínáme 12. výročí úmrtí Václava Havla, prezidenta České republiky v letech 1992 až 2003.

Devátého a posledního prezidenta Československa a prvního prezidenta České republiky. Zásadního politika soudobých dějin. Jeho první veřejný projev, který pronesl z balkonu budovy Melantrich – právě u nás v městské části Praha 1 – byl důležitým mezníkem v dějinách naší země. Václav Havel promluvil k davu, který byl složen z 200 000 shromážděných účastníků a stal se tak vůdcem sametové revoluce. Ostatní souvislosti jsou více než známé.

Městská část Praha 1 k 10. výročí úmrtí Václava Havla před 2 lety iniciovala umístění pamětní desky právě na budovu Melantrich, přímo na místo pod památným balkonem na Václavském náměstí, kde promluvil Václav Havel za účasti několika významných hostů. Deska byla navržena, vyrobena a umístěna ve velmi krátkém termínu za velké vstřícnosti majitelů domu, manželky prezidenta Dagmar Havlové, architekta Roberta Leníčka a za velkého úsilí tehdejší místostarostky Prahy 1, paní Evy Špačkové.

Pokud máte čas a prostor, zajděte zavzpomínat na Václavské náměstí 36.