Letos je tomu 80. let co spatřila světlo světa unikátní ilustrovaná kniha „Tomíčkovi k jeho 3. narozeninám“.
U této příležitosti se konalo ve čtvrtek 25. ledna 2024 v Malém sále Ústřední knihovny setkání za přítomnosti Davida Haase, vnuka autora tohoto díla, který ve svém vyprávění zavzpomínal na dobu, kterou jeho rodinu uchovává v paměti. Autorem knihy byl dnes již světoznámý grafik a malíř Bedřich Fritta, který ji vytvořil během pobytu celé rodiny v ghettu v Terezíně.
Příběh této rodiny, která byla zasažena těžkým osudem okupace, by vydal nejspíš na několik knih a jistě i na velký filmový příběh. Bedřich Fritta žil před 2. světovou válkou v Praze, ale měl za sebou například i pobyt v Paříži, kde se chtěl prosadit jako novinový karikaturista. V Praze se pak živil také jako technický kreslíř a maloval reklamy. Po okupaci Němci byl převezen do Terezína, jako mnoho obyvatel židovského původu. Zde musel pracovat na technických výkresech pro správu tábora. Osudem se mu však staly karikatury, které v táboře nepřestal kreslit a společně s dalšími umělci, jako byli Ferdinand Bloch, Otto Ungar nebo Leo Haas je tvořily po večerech v lágru. Nacisté však jejich činnost v roce 1944 odhalili a Fritta s celou rodinou přesunuli do věznice v Malé pevnosti. Bedřich Fritta byl s dalšími umělci obviněn se šíření teroristické propagandy a byl deportován do Osvětimi, kde také velmi záhy zemřel. V Terezíně po něm zůstal jeho malý syn Tomáš, který byl ve čtyřech letech po skončení války osvobozen, ale do Prahy se již vracel jako sirotek. Toho nakonec adoptovala rodina Leo Haase, ale jizvy z dětství to v jeho duši nezacelilo ani v dospělosti. I proto byl jeho život zřejmě plný divokosti, nestálosti a putování po celém světě. Kniha, kterou mu kdysi otec vytvořil, se mu dostala do rukou až v jeho osmnácti letech a sklidila celosvětový úspěch.
Akce v Městské knihovně se konala pod záštitou starostky Městské části Praha 1 Terezie Radoměřské. Ta ve své úvodní řeči zmínila, že osud Bedřicha Fritty je jí dobře znám, protože je spojen s její rodinou. Bedřich Fritta a její dědeček pracovali v jedné tiskařské dílně.
Spolek Schola Fidentiae pořádal akci v rámci uctění Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Téhož dne byl spuštěn nový portál www.tomickovi.cz.