Na příští týden jsou v hlavním městě naplánovaná shromáždění zemědělců na Malostranském náměstí, která mají trvat každý den od pondělí 19. 2. do čtvrtka 22. 2. Tato akce tak způsobí výrazné dopravní omezení v osobní i hromadné dopravě. Prosíme, pokud je to možné, se svými automobily nevyjíždějte a při cestování MHD počítejte s časovou rezervou. Tento článek budeme aktualizovat na základě dostupných informací.

V pondělí do hlavního města Prahy zamíří kolony traktorů a zemědělské techniky z několika míst republiky. Do hlavního města pojedou kolony například z Panenského Týnce, Lovosic, z nájezdu na D1 od Benešova, z Cukráku nebo příjezdem z D11. Cílem kolon je budova ministerstva zemědělství v centru města. Příjezd techniky je dle informací organizátorů naplánovaný na 6.00 hodin, kdy technika zastaví v prostoru magistrály v obou směrech, čímž ji zcela uzavře. Zemědělci zde mají v plánu předat zástupci ministerstva své požadavky a zhruba v 11.00 hodin odjet. Akce by se dle organizátorů mohly zúčastnit stovky až tisíce strojů.

Pokud se všechna shromáždění uskuteční v plánovaném rozsahu, zejména shromáždění před Ministerstvem zemědělství, pak může doprava v Praze zcela zkolabovat. Akce by v tomto rozsahu měly zcela negativní dopad nejen na individuální automobilovou dopravu, ale také na provoz MHD i schopnost výjezdů složek IZS. Metropole proto žádá obyvatele České republiky, aby v pondělí do hlavního města, pokud možno, vůbec necestovali. Pražanům pak město doporučuje cestovat zejména metrem. Hlavní město bude řidiče na příjezdech do Prahy informovat na proměnných dopravních značeních TSK.

Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění ani nepovolují, ale postačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soudu v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.

Oznámené trasy jízd do Prahy:

České Budějovice, Tábor – Praha:

České Budějovice po staré silnici č. 603 – Veselí nad Lužnicí nájezd na silnici č. 3 – směr Praha – u obce Lažany nájezd na silnici č. 3 – směr Miličín – Benešov – Mirošovice – zde na silnici č. 508 směr Mnichovice – seřadiště i od Trhového Štěpánova – Struhařov – nájezd na silnici č. 113 směr Svojetice – Srbín nájezd na silnici č. 2 Úvalská směr Říčany – Uhříněves – ul. Přátelství – Kutnohorská – Černokostelecká – Vinohradská – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství – příjezd mezi 5:00 až 6:00 hodin.

Strakonice, Písek – Praha:

Strakonice silnice č. 4 – Písek po staré – následně nájezd na silnici č. 604 – směr Mirotice – Čimelice seřadiště – silnice č. 4 – Příbram silnice č. 66 – následně po silnici č. 118 směr Hostomice silnice č. 115 – Dobřichovice – Černošice – Radotín směr na Lebedov po silnici č. 101 – výpadovka Lebedov – nájezd na Strakonickou (seřadiště) v 5:00 hodin – Strakonická – Jiráskův most – Resslova – Ječná – Legerova – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství v 6:00 hodin.

Podél D7 – směr od Slaného po silnici nižších tříd:

Vítov seřadiště – Ješín – Slatina – Třebusice – Brandýsek – Stehelčeves – Buštěhrad – Makotřasy – Středokluky – Dobrovíz – Jeneč – Hostivice – Evropská ul. – Dejvický tunel – Milady Horákové – Veletržní – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství v 6:00 hodin.

Podél D8 – směr od Lovosic:

Lovosice – Terezín – nájezd na silnici č. 608 – Doksany – Dusinky – Strakov – Nová Ves – Veltrusy – Postřižín – Letiště Vodochody – Klíčany – Zdiby – Kobylisy – vše po silnici č. 608 – silnice č. 8 – Holešovičky – Most Barikádníků – Argentinská – Za Viaduktem – Mezibranská – Žitná – Legerova – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství v 6:00 hodin.

Podél D11 – ze směru od Hradce králové:

Po silnici č.  611 – Horní Počernice – Černý Most – Poděbradská – Českomoravská – Sokolovská – Rohanské nábřeží – Těšnovský tunel – Klimentská – Ministerstvo zemědělství.

Směr od Pardubic a Havlíčkova Brodu:

Silnice č. 12 – Úvaly – Újezd nad Lesy – Běchovice – Českobrodská – Spojovací – Čuprova – Sokolovská – Legerova – Wilsonova v 6:00 hodin.

Svolavatelem shromáždění je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR.