Národní muzeum s dalšími organizacemi pořádá další ročník soutěže City Nature Challenge. Ta proběhne 26. až 29. dubna 2024 spočívá v tom, že lidé ve městech pomocí aplikace fotí přírodu kolem sebe.
Aplikace veřejnosti pomáhá určit jaké rostliny či zvířata vlastně vidí, vědcům pak zásadně pomáhá s monitorováním druhů a jejich pohybu v městském prostředí. Aplikaci lze samozřejmě používat kdykoliv, nicméně o soutěžním víkendu mezi sebou soutěží zapojená města o nejvíce pozorování, tedy i nejvíce lidí v přírodě a dívající se kolem sebe.
Tradičně se jedná o soutěžní projekt, ve kterém města spolu soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Praha letos opět nebude chybět. Každý z vás se může přidat a pomoci dosáhnout lepších výsledků.
K tomu, aby to bylo možné, je zapotřebí se zapojit ve dnech 26. až 29. dubna 2024 a zaznamenávat pozorované rostliny, živočichy a houby ve svém okolí.
Díky moderní době již není zapotřebí vše překreslovat do zápisníku, jako to dělal například Charles Darwin. K zaznamenání nám slouží mobilní aplikace, kterou jsme pro tento účel vybrali a přeložili do češtiny. Jmenuje se iNaturalist. Je to opravdu snadné a zvládne to úplně kdokoliv bez sebemenšího přírodovědeckého vzdělání. Aplikace je totiž natolik inteligentní, že se pokusí sama rozpoznat, o jaký druh rostliny, zvířete, nebo houby se jedná.
Tato výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do posledního ročníku se přihlásilo více než 480 měst z celého světa.
V rámci České republiky se zapojí opět Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice. Letošní rok se navíc přidá Ostrava a mikroregion Veselsko.
Více informací najdete zde.
Zdroj fotografií (včetně úvodní): citynaturechallenge.cz