V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu a dozvědět se o nich bližší informace.
Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.
Díky unikátní interaktivní mapě mohou Pražané zjistit více o pietních místech v okolí svého bydliště i celé Prahy a uctít památku padlých a symbolicky „zapálit“ on-line svíčku u pomníčku. Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob. U každého památníku je možné podívat se i na to, kolik lidí zde on-line svíčku již zapálilo.
Magistrát hl. m. Prahy zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany. V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracoval data do interaktivní mapy. Praha vlastní k této aplikaci všechna licenční práva včetně souhlasu Ministerstva obrany ČR s používáním dat z evidence válečných hrobů. Náklady na projekt byly minimální, neboť byl řešen v rámci organizací pražského magistrátu.
Ministerstvo obrany ČR k příležitosti Pražského povstání spouští projekt #DěkujemeNezapomínáme. V rámci této kampaně je možné si u pietních míst či válečných hrobů fotit svá selfie a sdílet je na sociálních sítích. K příspěvku je pak zapotřebí přidat #DěkujemeNezapomínáme a označit profil „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“. Možné je také fotografie přidávat do komentářů pod příspěvek na facebookovém profilu „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“ nebo na instagramovém profilu „Váleční veteráni – Ministerstvo obrany ČR“.