Živnostenský úřad upozorňuje nově vzniklé společnosti, které hodlají provozovat živnost, ve smyslu zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, na povinnost řádného ohlášení této živnosti živnostenskému úřadu [§ 45 odst. 1 živnostenského zákona], příp. na povinnost podání žádosti o vydání koncese [§ 50 odst. 1 živnostenského zákona].

Provozování živnosti bez živnostenského oprávnění je přestupek! 

V praxi se živnostenský úřad čím dál častěji setkává s tím, že právnické osoby vzniklé po 15. 1. 2023, kdy nabyl účinnosti změnový zákon č. 416/2022 Sb., jímž byly změněny některé zákony v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungováním veřejných rejstříků, opomenou příslušné živnostenské oprávnění získat – navzdory tomu, že jej jako předmět svého podnikání uvádí v zakladatelském právním jednání (byly k tomuto účelu založeny), potažmo i v obchodním rejstříku a živnost již de facto začaly provozovat. Citovaný změnový zákon však tuto povinnost, tj. disponovat příslušným veřejnoprávním oprávněním k podnikání, nezrušil – upustil „pouze“ od obligatorní povinnosti rejstříkovému soudu před zápisem právnické osoby do veřejného rejstříku dokládat takzvané „předběžné živnostenské oprávnění“.

Ve světle výše uvedeného si dovolujeme nově vznikající, příp. již vzniklé právnické osoby upozornit na to, že provozování živnosti bez patřičného živnostenského oprávnění je i nadále klasifikováno jako přestupek [§ 63 živnostenského zákona] tzv. neoprávněné podnikání, za které je možné uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč.

Živnost můžete ohlásit u libovolného obecního živnostenského úřadu, a to jak klasickým způsobem (osobně, poštou), tak elektronicky pomocí Portálu živnostenského podnikání (rzp.cz). Ten samý postup platí také pro podání žádosti o koncesi. Procesem vzniku živnosti vás provedou např. tyto stránky (gov.cz),  kde získáte veškeré potřebné informace. Náležitosti podání můžete rovněž konzultovat s jakýmkoli obecním živnostenským úřadem.

K předmětu podnikání v obchodním rejstříku

Jak mimo jiné vyplývá z důvodové zprávy k změnovému zákonu č. 416/2022 Sb., jímž byly změněny některé zákony v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungováním veřejných rejstříků, tak „ […] předmět činnosti či podnikání zapsaný v zakladatelském právním jednání (dokladu o založení) a v obchodním rejstříku má význam především z pohledu ochrany společníků při jeho změně […], […] skutečnost, zda má právnická osoba živnostenské oprávnění vykonávat činnost zapsanou jako předmět podnikání v obchodním rejstříku, není klíčová ani z hlediska ochrany třetích osob […], […]absence živnostenského oprávnění je významná z hlediska orgánů veřejné moci, které mohou právnickou osobu sankcionovat za neoprávněné podnikání. […] V případě, že obchodní korporace, jejímž předmětem podnikání je živnostenské podnikání, neohlásí živnost či nepožádá o koncesi, resp. živnostenské oprávnění jí nevznikne, ve lhůtě 1 roku, může ji soud zrušit na základě § 93 písm. b) ZOK. Podle tohoto ustanovení může soud na návrh osoby, která na tom má právní zájem, alternativně na návrh státního zastupitelství, za podmínky shledání závažného veřejného zájmu, zrušit obchodní korporaci, která není schopna po dobu delší než 1 rok vykonávat svou činnost a plnit tak svůj účel. Obchodní korporace, která nemá příslušné živnostenské oprávnění, jestliže je jejím jediným předmětem podnikání právě živnostenské podnikání, není schopna vykonávat svou činnost a plnit tak svůj účel, pročež může být soudem zrušena. V uvedeném pravidle lze spatřovat ochranu veřejného zájmu před existencí „prázdných“ obchodních korporací, které nemohou vykonávat činnost pro absenci živnostenského oprávnění […]“.

Shrnutí

Předmět podnikání zapsaný v obchodním rejstříku nedeklaruje, že jím obchodní firma skutečně disponuje (má vydané oprávnění). Skutečnost, zda je obchodní firma oprávněna podnikatelskou činnost vykonávat je třeba ověřit v příslušném rejstříku nebo evidenci, v případě živnostenského podnikání v živnostenském rejstříku. U činností postavených mimo rámec působnosti živnostenského zákona např. v případě poskytování zdravotní péče či služeb v registru poskytovatelů zdravotních služeb, v případě zprostředkování zaměstnání v databázi ministerstva práce a sociálních věcí, v případě poskytování komorového povolání v  seznamu (evidenci) vedeném příslušnou profesní organizací, např. Českou advokátní komoru, Komorou daňových poradců, Českou komorou architektů, apod.  Vybrané informace o všech ekonomických subjektech jsou dostupné z webového rozhraní Českého statistického úřadu.