Někteří poskytovatelé služeb v cestovním ruchu v centru Prahy stále častěji zneužívají veřejné charitativní sbírky k prodeji zejména různých předmětů nebo vstupenek na kulturní či sportovní akce. Snaží se tak vyhnout platným regulacím v oblasti živnostenského podnikání. A nutno dodat, že se jim to daří. Účinné možnosti postihu dosud totiž neexistovaly. Městská část Praha 1 to chce ve spolupráci s hlavním městem Prahou a městskou společností Prague City Tourism a.s. změnit.
Zdejší radní schválili návrh obecně závazné vyhlášky, která by mohla ukončit zneužívání sbírek v centru Prahy. Tzv. deštníkáři by tak mohli zmizet z veřejného prostoru. Bude ho ale muset schválit hlavní město Praha.
Praha 1 se ve svém návrhu odvolává na novelu zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách, kterou 23. července 2024 podepsal prezident České republiky. Platit začne od 1. ledna 2025.
„Podle této novely může obec stanovit obecně závaznou vyhláškou místa, na kterých není možné uskutečnit nebo propagovat sbírku prováděnou prodejem předmětů, prodejem vstupenek na veřejná kulturní nebo sportovní vystoupení anebo všeobecně přístupné akce nebo jiným způsobem, a to ve spojitosti s prodejem předmětů nebo služeb v oblasti cestovního ruchu,“ vysvětlila starostka Terezie Radoměřská.
„Praha 1 navrhuje, aby se tímto místem stala celá Pražská památková rezervace. Jsme přesvědčeni, že to přispěje ke zlepšení jejího stavu, především pak Staroměstského náměstí a jeho okolí, které je nejvíce pochybnými sbírkami postiženo,“ upozornil Karel Grabein Procházka, radní pro obchod a služby.
Pražská památková rezervace je jednou z nejvýznamnějších městských památkových zón v Evropě, zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. „Ochrana tohoto historického a kulturního bohatství je nezbytná. Zákaz určitých typů sbírek, které využívají nechvalné praktiky, může výrazně přispět ke zlepšení prostoru Pražské památkové rezervace. Postup některých subjektů, které se tváří jako sbírka, typicky deštníkářů, je zároveň nefér vůči těm, kteří pravidla dodržují,“ uvedl Giancarlo Lamberti, předseda Finančního výboru Zastupitelstva Městské části Praha 1 a zároveň zpracovatel návrhu na řešení situace. Podle něj schválení obecně závazné vyhlášky magistrátem pomůže regulovat obcházení tržního řádu.
Přestože na území rezervace probíhají kontroly ze strany magistrátu, policie i strážníků, využívání institutu veřejné sbírky často umožňuje zakrýt nekalé služby a neoprávněné podnikání. Kontroly tak nejsou efektivní a postrádají možnost postihu. „Žádáme proto magistrát, aby v návaznosti na připravovanou obecně závaznou vyhlášku navýšil i počet strážníků a příslušných zaměstnanců tak, aby bylo možné navržené nařízení účinně vymáhat,“dodal Giancarlo Lamberti.