Městská část Praha 1 se rozhodla posílit dohled nad krátkodobým ubytováním, které často narušuje veřejný pořádek a dopadá negativně na dlouhodobé obyvatele historického centra. Na základě metodického doporučení Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se Praha 1 rozhodla ještě efektivněji koordinovat spolupráci svých klíčových odborů, aby účinněji vymáhala plnění zákonných povinností provozovatelů těchto služeb.

V souvislosti s poskytováním ubytování přes platformy typu Airbnb často dochází k neplnění zákonných povinností provozovatelů ubytovacích služeb. Někteří provozovatelé zpravidla neplní povinnost mít živnostenské oprávnění, platit daň z příjmu, platit odvody na sociální a zdravotní pojištění, registrovat se k DPH při splnění zákonných podmínek, odvádět místní poplatky za pobyt, vést evidenční knihu o hostech a domovní knihu o cizincích, a to v souladu s GDPR, dále dochází i k nenahlášení cizinců na cizinecké policii. Dále často nedochází k zajištění likvidace odpadů po hostech na náklady poskytovatele ubytování. V mnoha případech navíc provozovatelé užívají stavbu v rozporu s jejím stanoveným účelem využití. Zejména pak v případech, kdy k ubytování využívají stavby zkolaudované jako byt nebo rodinný dům.

Praha 1 nenechá své obyvatele napospas nekontrolovanému rozmachu krátkodobého ubytování, které z naší městské části činí místo, kde se často nedá v klidu bydlet. Nové opatření posílí naši schopnost chránit zájmy občanů i charakter historického města,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Zastupitelstvo proto uložilo tajemníkovi úřadu implementovat metodické doporučení MMR do vnitřních procesů. To umožní stavebnímu úřadu provádět přímé kontroly v bytech a ubytovacích zařízeních, a ověřit, zda nejsou využívány k účelům, které porušují platné právní předpisy. Užší spolupráce stavebního, finančního a živnostenského odboru přispěje k účinnějšímu vymáhání pravidel a ke zlepšení kontroly nad počtem a stavem ubytovacích kapacit v centru.

Karel Grabein Procházka, radní pro územní rozvoj, zdůrazňuje přínos metodického doporučení MMR: „Tento pokyn zvyšuje naši akceschopnost a umožňuje účinněji čelit přetěžování bytového fondu krátkodobými pronájmy, což je nezbytné pro dlouhodobou udržitelnost centra města. Z mého pohledu jde o první krok ke zlepšení, ale je nutné si uvědomit, že jde zatím pouze o metodiku. Skutečné řešení nastane až ve chvíli, kdy Parlament schválí zákon, který zavede licencování provozovatelů krátkodobých pronájmů.“

Podporujeme cestovní ruch, ale preferujeme kvalitu nad kvantitou. Nechceme alibisticky čekat na moment, až se změní zákon k regulaci krátkodobých ubytování, chceme realizovat potřebné kroky již nyní. Klíčem k úspěšnému řešení je aktivní spolupráce finančního, stavebního a živnostenského odboru. Ti ví, kdo má a nemá kolaudaci, kdo platí příslušné poplatky a kdo má nahlášenou provozovnu. Když si mezi sebou tyto informace nasdílí, mohou efektivně postihovat ty, kteří nedodržují zákon“, říká předseda Finančního výboru Giancarlo Lamberti, který je zpracovatelem návrhu.

Předsedkyně Výboru proti vylidňování centra Bronislava Sitár Baboráková dodává: „Krátkodobé ubytování už dávno není o sdílené ekonomice. Jde zkrátka o byznys, jehož dopady ovlivňují život nás, kteří mezi ním žijeme se svými rodinami. Tímto dalším opatřením sledujeme, aby měla městská část konečně přehled o ubytovacích kapacitách a mohla postupně korigovat negativní vlivy krátkodobého ubytování na každodenní život našich obyvatel.“

Praha 1 plánuje informovat veřejnost o provedených krocích v této oblasti a vyzve své občany ke spolupráci. Zpráva s přehledem provedených opatření a jejich dopadu bude předložena Radě MČ Praha 1 a Výboru proti vylidňování centra na konci prvního čtvrtletí příštího roku.