Historické prostory Staroměstské radnice hostily slavnostní předání maturitních vysvědčení dvěma třídám závěrečného osmého ročníku Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského se sídlem v Truhlářské ulici.
„Je na čase vzpamatovat se z hodin strávených nad knihami a z dlouhých bezesných nocí a začít slavit a plánovat, co bude dále. Přeji vám, ať je to vaše rozhodování moudré. Nás všechny z naší městské části a radnice bude těšit, že se z vás stanou úspěšní studenti a lidé,“ prohlásila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která studenty a jejich pedagogy na Staroměstské radnici slavnostně přivítala.
„Upřímně gratulujeme, složili jste zkoušku dospělosti. Vítejte tedy mezi námi, dospělými,“ doplnila Eva Špačková.
Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského je osmileté gymnázium. Založeno bylo v roce 1874 jako Druhé c. k. Vyšší gymnasium české v Praze. Ve vlastní budově v Truhlářské 22 fungovalo od roku 1886. V roce 1910 bylo přeměněno na osmileté reálné gymnasium, po vzniku samostatného státu bylo přejmenováno na Druhé státní československé reálné gymnasium v Praze II, a tím zůstalo až do svého zrušení v roce 1949. Výuka v něm pak po dlouhých letech byla obnovena v roce 1994 a od roku 1999 nese jméno po Jiřím Guthovi-Jarkovském.
Mezi jeho nejvýznamnější profesory patřili historik Josef Pekař, propagátor sportu a slušného chování Jiří Stanislav Guth-Jarkovský a estetik a literární teoretik Jan Mukařovský.
„V životě učitele to je těžké: když už se naučí a zapamatuje si jména a začne mít ke studentům vztah, přijdou maturity,“ uvedla s úsměvem ředitelka Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského a zároveň ředitelka tamější základní školy Jitka Kendíková a dodala: „Každý rok zamáčkneme slzu a přiznáme si, že se nám bude stýskat.“
S jejími slovy souhlasila i dlouholetá učitelka a zástupkyně ředitele Eva Špačková, která nezapomněla na poděkování pedagogům, kteří studenty dovedli k maturitě. „Sluší se při této příležitosti poděkovat vyučujícím i paní ředitelce za toleranci a trpělivost, kterou s vámi měli. Patří se poděkovat i rodičům, kteří vás po celou dobu středoškolských studií podporovali, někdy i kontrolovali. Ale to už k mládí patří, že ne vždy si dobrých rad a ponaučení starších váží,“ uvedla Eva Špačková, která na závěr při pohledu na nastoupené studenty zacitovala: „Světe, raduj se, přichází posila.“
Více informací: www.truhla.cz.