Letošní sezóna na Střeše Lucerny bude doslova s-třešní.
Proběhne na ní 69 hudebních vystoupení, která oslaví západ slunce.
Na střeše Paláce Lucerny vyrostl sad s-třešní a sezóna 2020 tak bude pojmenována jako „s-třešní sezóna“. Inspirací pro tento nápad byl Čechovův „Višňový (Třešňový) sad“. Střecha Lucerny bude v letošním roce otevřena 69 dní a bude možné zhlédnout z ní právě 69 západů slunce, které budou oslaveny hudebními tóny. Slavnostní otevření proběhlo 27. května pro pozvané, veřejnost si bude moci užívat s-třešní výhledy od soboty, 30. května, a to každou sobotu, neděli a pondělí až do konce října.
„Pojali jsme západ slunce jako událost. Jako představení. Nejslavnější západ slunce na světě je na řeckém ostrůvku Santorini. Lidé tam dokonce i tleskají. My jsme pro diváky tohoto podivuhodného momentu připravili 69 speciálních hudebních vystoupení. Vždy asi 30 minut před zapadnutím slunce zatáhneme symbolickou oponu a konferenciér ohlásí hlavního vystupujícího: slunce a jeho hudební doprovod. Poslední tón zazní přesně, když slunce zmizí za Pražský hrad,“ přibližuje program s-třešní sezóny Ondřej Kobza, provozovatel Střechy Lucerny.
První (sun) set s Vojtou Dykem a Ondřejem Pivcem
Na slavnostním zahájení, 27. května, zahrál a zazpíval speciální (sun) set k zapadajícímu slunci za Pražským hradem zpěvák Vojtěch Dyk a klávesista hrající v New Yorku a držitel Grammy, Ondřej Pivec, který zahrál na hammondky. Na trumpetu je doprovodil Petr Harmáček, na cajoon Petr Toman a na basu Tomáš Koudelka. První ze s-třešních západů slunce tak měl speciální hudební doprovod a nejinak tomu bude při západech následujících.
Dalších představení při západu slunce se ujme například trumpetista, který troubil ukolébavky na dětských táborech, violoncellista či cimbalista. Ke spolupráci bude oslovena také například Lenka Dusilová, Dan Bárta, Dagmar Pecková a další umělci. Západ slunce by se měl stát slavnostní událostí hodnou opěvování. Všichni přítomní společně zažijí magickou chvíli, kdy slunce zmizí za horizont vyprovázeno na své cestě k dalšímu rozbřesku hudebními tóny, které utichnou s posledním slunečním paprskem.
Naskytne se jim neopakovatelný výhled na Pražský hrad, největší hradní komplex na světě, který je při západu slunce ozářen posledními doteky mizejícího denního světla.
„Západ slunce je zvláštní okamžik, kdy se můžeme na chvíli zastavit a rozjímat nad tím, jak jsme prožili den a co nás čeká s dalším východem slunce, je v tom trochu mystiky a hodně krásného,“ říká Kobza.
„Může se zdát trošku zvrácené za západ slunce vybírat vstupné, my jej ale na střechu vybírat musíme po celé ty tři dny otevřených dní. Díky nim jsme mohli střechu opravit a zpřístupnit a stále je co doopravovat,“ vysvětluje Ondřej Kobza.
Na Střeše Lucerny vyrostl třešňový sad
„Na Střeše Lucerny vyrostl třešňový sad inspirovaný Čechovovým Višňovým (třešňovým) sadem, v němž se protkává poetika archetypu ovocné zahrady a imaginace. Pod více jak dvaceti třešňovými stromy mohou návštěvníci rozjímat při výhledu na Prahu. Tento nový koncept reflektuje specifičnost, historii a snovost místa,“ přibližuje nápad a jeho realizaci krajinářská architektka Jitka Tomsová. V průběhu sezony budou k vidění i ukázky různých typů střešních zahrad.
Bude to pecka
Na střeše zažijete doslova s-třešní výhled na matičku Prahu. Scénografka vytvořila obrovskou pecku, která je na pozadí Hradčan doplněna textem „toto je velká pecka“. Spřátelený pivovar Chříč uvařil speciální S-třešní pivo. Na střešním baru si můžete objednat také s-třešní drinky s campari, pivem Chříč nebo s ovocnými sorbety. Se sklenkou v ruce můžete obdivovat výstavu o velkolepém budování Paláce Lucerna a o celé historii rodiny Havlů od autorky knihy o Milošovi Havlovi Krystýny Wanatowiczové.
Střecha Lucerny bude pro veřejnost otevřena od 30. května každou sobotu, neděli a pondělí. Od května do srpna bude otevřeno od 14 do 22 hodin, v srpnu od 14 do 21 hodin, v září od 14 do 20 hodin a v říjnu od 14 do 19 hodin. Vstupné na Střechu Lucerny je 100 Kč.
www.facebook.com/strechalucerny
Tisková zpráva ke stažení – DOC