Radnice Prahy 1 odsouhlasila podání žádosti o příspěvek z dotačního titulu Ministerstva kultury ČR na rok 2021. Jedná se o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Žádosti se týkají 3 objektů, které jsou ve správě Městské části Praha 1 a jednoho objektu ve vlastnictví Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.
Oprava a restaurování památkově chráněných objektů je finančně velice náročné, a proto se radnice Prahy 1 snaží kromě vlastních prostředků získat finance i mimo rozpočet MČ Praha 1. Žádosti o příspěvek se týkají následujících akcí obnovy: restaurování Krannerovy kašny, opravy uličních fasád, krovu a střešního pláště školní budovy ve Vojtěšské 13 a rekonstrukce barokních maleb na uliční fasádě objektu v Truhlářské 8. Prostřednictvím MČ Praha 1 žádá o příspěvek také Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském na druhou etapu restaurování interiéru kostela Všech svatých na Pražském hradě.
Restaurování Krannerovy kašny
Krannerova kašna nebo též pomník Františka I. či Hold českých stavů je novogotická památka nacházející se v parku Národního probuzení na Smetanově nábřeží. S myšlenkou postavit Františku I. pomník přišel už v roce 1835 Český zemský sněm. Pomník byl odhalen roku až 1850. Autorem vítězného návrhu na základě soutěže se stal architekt Josef Ondřej Kranner a kameník Karel Svoboda. Pomník byl již vícekrát restaurován a část sochařských prvků byla zaměněna za kopie. Podle restaurátorského průzkumu je povrch pomníku znečištěn tmavými depozity a exkrementy, na kameni se vyskytuje biologické napadení a trhliny. Dochází ke zvětrávání kamene a chybějí části sochařské výzdoby. Poškozeno je schodiště i izolace kaskád fontány. Laboratorní průzkum také potvrdil zvýšený obsah solí, které velmi poškozují kámen.
Rekonstrukce barokních maleb na fasádě v Truhlářské 8
K zásadní přestavbě původně gotického domu v Truhlářské 8 došlo na konci 18. století, kdy ho zakoupila evangelická církev. Taneční sál v prvním patře byl přestavěn na modlitebnu až pro 300 osob, ve zbytku domu se bydlelo. Církev dům prodala na počátku 20. století a modlitebna byla rozdělena na byty. Dům během citlivé rekonstrukce pod dohledem památkářů postupně odhaluje svoji minulost a je upravován do původní podoby. Nedávno byly na fasádě mezi okny objeveny figurální malby, vlevo část figury Panny Marie, vpravo církevního preláta. Malby budou zdokumentovány, zakonzervovány a zakryty. Následně bude provedena přesná rekonstrukce maleb, včetně štukových chrámů. V objektu je plánováno nové volnočasové centrum s využitím pro potřeby dětí, mládeže a občanů Prahy 1.
Školní budova ve Vojtěšské 13
Nárožní secesní školní budova z let 1905 – 1906 byla postavena podle plánů architekta Františka Velicha. Sochařské a štukatérské práce provedli autoři Vorel a J. Čapek. Školu lze pokládat za kvalitní ukázku architektonické produkce městského stavebního úřadu a za nejzajímavější dílo svého autora Františka Velicha. Dům je výraznou nárožní dominantou. Dochovány jsou původní výtvarné prvky a detaily uměleckého řemesla v exteriéru a interiéru. Erby, sgrafitová výzdoba a socha sv. Vojtěcha jsou umělecko – řemeslnými prvky a jako součást této památky je třeba je chránit. V rámci budoucí obnovy je plánována oprava uličních fasád, oken a dveří, včetně opravy krovu a střešního pláště.