Sobota patřila velkým baráčnickým oslavám. Po loňském 140. výročí založení baráčnické obce na Hradčanech si tentokrát baráčníci připomněli 130 let od založení svých obcí na Malé Straně, Letné a Smíchově. Letos se pak ještě chystají oslavy 150 let od vzniku Svobodné obce baráčníků v Kolíně, kam spadají počátky celého baráčnického hnutí.

Když si řeknu to krásné slovo baráčníci, hned mi na mysli vyvstanou další krásná slova jako například vlastenectví, dobročinnost, sousedská pospolitost či pevná tradice. Tedy něco, co je třeba pěstovat a chránit za každé doby, ať už je totalitní nebo jako dnes demokratická,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček, který má ve své gesci mj. spolky a naši městskou část při slavnostním ceremoniálu v Baráčnické rychtě na Malé Straně zastupoval.

Tomu předcházel slavnostní průvod baráčníků a jejich příznivců ze Staroměstského náměstí přes Karlův most právě na Baráčnickou rychtu. Po slavnostním setkání pak následovala taneční zábava.

„Naši baráčníci, tedy sousedé a tetičky, jak se mile oslovují, si zaslouží nejen velkou gratulaci k tak úctyhodně dlouhé historii, ale hlavně poděkování za lásku k vlasti i obci a za otevřená srdce. Přeji jim další a další úspěšná léta,“ ocenil David Bodeček.