Radní Prahy 1 v úterý 27. června 2023 souhlasili s uzavřením nájemní smlouvy mezi ZŠ nám. Curieových a 1. Slovanským gymnáziem, na základě které bude část školní budovy v Masné 13 po celý následující školní rok využívat uvedená střední škola. Ta ji měla od Prahy 1 pronajatu už od roku 2013 do konce letošního června. ZŠ nám. Curieových tyto nebytové prostory získá do svého hospodaření od 1. července 2023. Z důvodu potřebné rekonstrukce je ale zatím nebude využívat. Radní proto v úterý souhlasili s uzavřením uvedené nájemní smlouvy.

„Jsem velmi ráda, že se podařilo na základě spolupráce nalézt řešení pro využití budovy a zároveň pro zlepšení hospodaření naší příspěvkové organizace,“ okomentovala zvolený postup starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Městská část Praha 1 uzavřela 28. června 2013 nájemní smlouvu s 1. Slovanským gymnáziem, které se zavázalo v části budovy (ve druhé části je mateřská škola) provozovat školské zařízení. Smlouva byla uzavřena s platností do 30. června 2018.

Doba nájmu byla postupně prodlužována – naposledy pak dodatkem č. 4 do 30. června 2023. Rada MČ Praha 1 proto dne 23. května 2023 vyhlásila zákonem daný záměr prodloužení doby nájmu uvedené části budovy od 1. července 2023 do 30. června 2024, a to s omezujícími podmínkami, které reflektovaly přípravy na rekonstrukci nebytových prostor před jejich plánovaným předáním do užívání ZŠ nám. Curieových.

Zastupitelstvo městské části Praha 1 ale na svém zasedání dne 20. června 2023 odhlasovalo přenechání prostor dodatkem ke zřizovací listině Základní škole nám. Curieových, a to od 1. července 2023. Na základě uvedených skutečností pak Rada městské části Praha 1 projednala a schválila zrušení předmětného záměru. Zároveň souhlasila s uzavřením nájemní smlouvy mezi ZŠ nám. Curieových a 1. Slovanským gymnáziem, protože základní škola, zřizovaná Prahou 1, z důvodu potřebné rekonstrukce na podmínky pro provoz 1. stupně uvedenou část budovy zatím nebude využívat. Probíhají zároveň jednání o navýšení dosavadního nájemného hrazeného 1. Slovanským gymnáziem. Roční nájemné dosud činilo 1 380 000 korun.

„Děkuji všem zúčastněným – z Úřadu městské části Praha 1, externím posilám, ale hlavně ředitelkám ZŠ nám. Curieových a 1. Slovanského gymnázia Tereze Martínkové a Taťjaně Pergler. Věřím, že se situace konečně uklidní a že tímto již nebude prostor pro spekulace,“ uzavřel 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček, který má ve své gesci školství.