Městská část Praha 1 výrazně přispívá k současnému, konečně kultivovanému vzhledu Čelakovského sadů. Okolí Národního muzea si jistě zaslouží, aby se zde Pražané a návštěvníci metropole cítili příjemně a bezpečně. Proto zde během rekonstrukce muzea proběhla rozsáhlá revitalizace, která vrátila tomuto místu čistotu a důstojný vzhled. Tím však iniciativa Prahy 1 neskončila. Převzala totiž od Dopravního podniku hl. m. Prahy starost o tři větrací šachty pražského metra s cílem udržet jejich čistotu a využít je v rámci posilování bezpečnosti.

„Větrací šachty z pražského metra jsou ve vlastnictví Dopravního podniku hlavního města Prahy, proto vstoupila Praha 1 do jednání o možné správě, aby byl tento majetek řádně udržovaný a odpovídal stavu Pražské památkové rezervace a především nově zrekonstruovanému parku Čelakovského sady,“ uvedl radní Prahy 1 Richard Bureš, do jehož kompetence patří doprava, životní prostředí a úklid, informatika a smart cities.

Právě v Čelakovského sadech bylo zahájeno čištění první větrací šachty od graffiti a nánosů smogu. To zde zajišťuje „fantom z Karlova mostu“ – Miloslav Černý, s nímž navázala Praha 1 dlouhodobou spolupráci a doporučila jeho služby Dopravnímu podniku hl. m. Prahy.

„Pan Černý používá především páru doplněnou o potřebný tlak a přípravky, které nepatří k nejagresivnější chemii, aby nedošlo k poškození zeleně a parku. Oceňuji, že nás kolegové z Dopravního podniku vyslyšeli, a velmi jim za tuto úspěšnou spolupráci děkuji,“ vysvětlil radní Prahy 1 Richard Bureš.

Zároveň Praha 1 zahájila dialog o umístění městského kamerového systému na konstrukci očištěného větracího tubusu metra v Čelakovského sadech. Ten má velmi dobrou a taktickou pozici ve vrchní části parku, s připojením elektřiny a optického vedení, kdy lze při ideálním umístění kamerového systému pokrýt dvě třetiny celého parku, a to bez jakékoliv redukce zeleně na tomto místě.

Praha 1 vybuduje toto stanoviště ze svého rozpočtu, aby tak přispěla k vyšší bezpečnosti tohoto místa. V první etapě byl očištěn a opraven tubus, aby již nehyzdil krásně revitalizovaný park. V druhé etapě proběhnou – v součinnosti s Policií ČR – práce na umístění stanoviště městského kamerového systému. Důvodem je značný nárůst závažné trestné činnosti právě v tomto místě. To vše by pak dohromady mělo přispět k tomu, že se park opět stane oblíbenou odpočinkovou zónou v sousedství historické budovy Národního muzea.