V dubnu 2021 to bude přesně 30 let od otevření reprezentativní prodejny Granátu Turnov v Dlouhé ulici 28. Podnik v Praze provozuje obchod ještě v ulici Panské a Havířské. V Karlově 8 potom nově Muzeum českého granátu.
„Český granát si takovou pozornost rozhodně zaslouží,“ vysvětluje manažerka z prodejny v Dlouhé Jana Zárybnická: „Tento minerál je charakteristický svou typicky ohnivě červenou barvou holubí krve, odolností vůči vysokým teplotám a tvrdostí. Složením je to hořečnatohlinitý křemičitan s příměsí chromu, který dodává granátům tu ohnivě červenou barvu, pro kterou jsou tolik ceněny. Jedinečné je i místo nálezu v Českém středohoří a Podkrkonoší.“
Jaká je tradice českého granátu? Ta sahá až do 5. století, kdy se používal na zdobení různých předmětů, ovšem největší rozmach nastal v druhé polovině 16. století za vlády císaře Rudolfa II., který si tyto kameny velmi oblíbil. Roku 1762 císařovna Marie Terezie zakázala vývoz surových granátů z českých zemí, a tím ochránila monopol jejich těžby a zpracování. Český granát je jedno z mála bohatství a tradičních věcí, kterou jsme si nedali vzít.
V Dlouhé prodávají nejčastěji granáty vsazené do stříbra, ale nabízejí i zlaté adjustace. Kdo představuje zdejší klientelu? „Převážně zahraniční turisté, skladba zemí se však liší – po otevření prodejny první tři roky převažovala španělská klientela, stálicí jsou američtí zákazníci a v posledních letech pak Rusové. Nemalou měrou (asi 40 %) je zastoupena česká klientela,“ vypočítává Zárybnická a dodává, že i jich se silně dotkla současná krize.
Mají zákazníky, kteří přijdou na doporučení přímo z celého světa, ale také takové, kteří přijdou reklamovat něco od konkurence, je to špatná práce, a není to ani granátový šperk. Nezbývá než je poslat tam, kde si zboží koupili. Je škoda, že v Praze se objevilo tolik prodejců, kteří vydávají jiné minerály, a mnohdy i sklo, za český granát. Granát by si zasloužil mnohem větší pozornost a ochranu.
Velkými zákazníky jsou Úřad vlády ČR a Kancelář prezidenta republiky, kam dodává prodejna šperky pro reprezentační účely. „V prodejně máme podpisovou knihu, kam se po dlouhá léta zapisují spokojení zákazníci. Před Vánocemi se mnozí budou rozmýšlet, jaký dárek koupit. Doporučujeme právě český granát, protože je symbolem české země a protože šperky s českým granátem nabízíme v tradiční i moderní podobě. Hlavně bychom v této době měli podpořit české výrobce a tím zachránit i tradici výroby těchto šperků,“ uzavírá Zárybnická z Dlouhé, kde na vás čeká nepřeberné množství šperků.
Kolektiv milých dam rád poradí a nepustí vás z prodejný s něčím, co vám nebude slušet. Výběr je opravdu široký.
Otevřeno je pondělí až sobota od 9 do 19 hod, v neděli od 10 do 17 hod.
Další informace: https://granat.cz/cesky-granat-prodejny/cesky-granat-prodejna-praha-dlouha