Replika původního historického schodiště, zbouraného při rozšiřování podjezdu pod Národní třídou v roce 1956, usnadňuje od nynějška v Divadelní ulici spojení pro pěší mezi Betlémskou čtvrtí a Národní. Zároveň radnice Prahy 1 připravuje rozšíření chodníku na protější straně vozovky, které umožní snadnější pohyb vozíčkářů doposud obtížně přístupnou lokalitou.

„Divadelní ulice dosud není bohužel ničím, čím by se Praha mohla chlubit, a tak jsem velmi ráda za tento vydařený začátek, jak pevně věřím, kompletní přeměny dlouhá léta značně nevlídného místa i za to, že se lidé mohou z Národní třídy do krásného koutu Boršova a Betlémské čtvrti pohodlně a příjemně procházet,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Historické kamenné schodiště z Národní do Divadelní ulice zaniklo při rozšiřování podjezdu pod Národní v roce 1956 a nahradil je tehdy průchod objektem Akademie věd. „Současná replika nádherného schodiště vznikla díky zachovalé a zdařilé dobové dokumentaci. V souvislosti se stavbou navíc došlo také k rozšíření chodníku v Divadelní ulici, a to od schodiště po křižovatku s Krocínovou ulicí. Spojení Betlémské čtvrti s Národní je tak oproti minulosti podstatně komfortnější,“ vyzdvihl radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola s tím, že zmíněný průchod teď bude vrácen do správy Akademie věd ČR.

S rozšířením chodníku bylo nutno vystavět novou dešťovou vpusť, jež nahradila dosavadní vpusť bránící rozšíření chodníku. Nosnou konstrukci schodiště pak tvoří stěny z betonových prolévaných tvárnic, které jsou vyzděny na železobetonovou základovou desku o síle 250 mm. Na těchto stěnách jsou osazeny žulové samonosné schodišťové stupně. Zábradlí směrem do Divadelní ulice je kamenné, a to z božanovského pískovce. „Nejzajímavější na schodišti je, že je v architektonickém neorenesančním stylu Národního divadla, které se jeho prostřednictvím jakoby rozpíná do okolního prostoru,“ konstatoval architekt Jan Sedlák, který obnovu zrušeného schodiště navrhoval už v roce 2008 a jehož bratr ji po patnácti letech uskutečnil.

Vybudování schodiště přivítal i 1. náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. „Obnovené schodiště, které bylo v padesátých letech nesmyslně odstraněno, navrátí tomuto pražskému zákoutí nejen původní genius loci. Na pohyb obyvatel po městě je potřeba pohlížet komplexně. Schodiště zvýší pohodlí a bezpečnost pohybu chodců a zkrátí tolik potřebný čas Pražanů tak, aby nemuseli místo obcházet, v souladu s rozvojem patnáctiminutového města krátkých vzdáleností,“ řekl Zdeněk Hřib.
Na zpřístupnění nového schodiště má podle radnice Prahy 1 už brzy v Divadelní ulici navázat připravované rozšíření chodníku na protější straně vozovky. „V průběhu stavby jsme se opakovaně projektem zabývali i ve spolupráci s Komisí pro bezbariérovou Prahu 1. Rozšíření chodníku na protější straně vnímám jako zásadní krok směrem k zajištění přístupnosti pro všechny návštěvníky této dosud obtížně průchozí lokality. Věřím, že usnadní pohyb vozíčkářům a dalším lidem s postižením i rodičům s kočárky a že zároveň přispěje k bezpečnosti a komfortu všech obyvatel,“ doplnila radní Prahy 1 pro sociální oblast a bezbariérovost Ivana Antalová.

Projektant: Ing. arch. Martin Sedlák.
Realizační firma: DAP a.s.
Finanční prostředky na realizaci stavby: 6,4 mil. Kč bez DPH
Termín zahájení stavby: 6. 10. 2022