Dnes, 25. září 2024, v časných ranních hodinách bylo zahájeno odstranění nepovolených restauračních předzahrádek na Staroměstském náměstí. Odstranění proběhlo v souladu s platnými právními předpisy. Nepovolené restaurační předzahrádky patří společnosti KVP Gastro.

Celý proces byl pečlivě koordinován v souladu s platnými zákony. V květnu 2024 Magistrát hlavního města Prahy vydal výzvu k vyklizení pozemku. Na tuto výzvu následovala série kontrolních opatření, která byla provedena několika odbory městské části Praha 1. Technická správa komunikací (TSK) převzala odpovědnost za samotné fyzické odstranění předzahrádek a jejich demontáž probíhá od 5 hodin ráno.

Odbor dopravy MČ Praha 1 jednal v souladu s nezbytnými procesními postupy, které vyžadují dodržování administrativních a právních pravidel. Městská část nadále bedlivě sleduje průběh řešení a podniká veškeré kroky k tomu, aby podobné případy byly v budoucnu řešeny rychleji a efektivněji.

Radní pro územní rozvoj Karel Grabein Procházka k situaci dodal: “Praha 1 dlouhodobě podporuje férové podnikatelské prostředí, ale zároveň jsme povinni zajistit, aby veřejné prostranství bylo využíváno v souladu s platnými předpisy. Tento zásah vnímáme jako důležitý krok k zajištění rovnováhy mezi podnikatelskými zájmy a potřebami obyvatel a návštěvníků Prahy.“

Nepovolené restaurační předzahrádky byly objeveny na základě mapování užívání veřejného prostranství, které proběhlo v minulém roce.

“Nemohu si odpustit poznámku, že cesta k nápravě z pozice vlastníka často trvá řadu let a stojí mnoho peněz. Je to smutné. Myslím si, že vlastník majetku má mít lepší nástroje pro jeho správu. Na druhou stranu jsme šli jinou úřední cestou, která se mi v tomhle případě zdá rychlejší a efektivnější,“ komentoval předseda Finančního výboru, Giancarlo Lamberti.

Vedení MČ Praha 1 věří, že tento postup odstraní nepovolené zábor na Staroměstském náměstí a vytvoří precedens pro budoucí obdobné situace. Zároveň si vedení vyžádalo stanovisko Ministerstva dopravy, aby bylo ověřeno, zda existuje efektivnější řešení pro podobné případy v budoucnu.