Od září mohou obyvatelé Prahy 1 žádat o peníze z participativního rozpočtu Plánuj Jedničku. Na »nultý ročník« 2024/25 radnice první městské části vyčlenila pět milionů korun – čtyři a půl milionu je určeno občanům, dalších pět set tisíc školám.

„Participativní rozpočet nabízí občanům možnost vnést své myšlenky do reálné správy městské části. Konkrétní projekty, nápady, které by třeba nebyli schopni sami realizovat, ale vědí, že jejich komunita, v jedné ulici, v jedné čtvrti, po jejich uskutečnění touží a chce je prosadit,“ uvedla ve středu 28. srpna na druhé veřejné prezentace Plánuj jedničku starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „Jestli je letos vyčleněných pět milionu málo, nebo moc, to se teprve ukáže. S participativním rozpočtem začínáme, i my jsme zvědaví, jaké budou mít lidé požadavky, jak budou jimi podané projekty finančně náročné. Propojení občanů s rozvojem vlastní městské části je pro nás důležité – pokud letošní projekt odstartuje dobře a bude mít ohlas, určitě dokážeme na participaci alokovat i více peněz,“ doplnila.

Projekty týkající se infrastruktury, veřejných zařízení, ekologie či komunitních akcí, kulturních programů a vzdělávání na území první městské části bude možné podávat od začátku září do konce října. „Pokud někdo podá projekt neúplný, budeme do konce listopadu k dispozici, abychom pomohli či poradili,“ upozorňuje předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a dotační programy Martin Motl. „Jsme připraveni zájemcům maximálně pomoci, kdokoliv mne může kontaktovat na mailu jan.rachunek@praha1.cz, telefonu 800 123 123 nebo osobně v Dušní 13/7, kde sídlí Infocentrum Participace a Strategie,“ dodává koordinátor participativního rozpočtu Jan Rachunek.

Projekty mohou podávat fyzické osoby starší 18 let s trvalým pobytem v Praze 1, každý může přihlásit až tři návrhy, maximální částka na jeden nesmí překročit milion korun. „V listopadu, resp. prosinci budou projekty vyhodnoceny a prezentovány, v únoru o nich bude hlasovat veřejnost a v březnu se začne s jejich realizací,“ sdělil Rachunek. Další veřejná prezentace se má konat 24. září.

Více informací k participativnímu rozpočtu najdete zde.