Základní školy Vodičkova a Malostranská, které zřizuje Městská část Praha 1, získaly pro letošní rok finanční podporu z Hlavního města Prahy na zkvalitnění výuky tělesné výchovy. V prvním případě to je 344 800 Kč, v druhém pak 67 200 Kč. Metropole letos přidělila v rámci tohoto dotačního programu, který měl premiéru před dvěma lety, dohromady 14 400 000 Kč. Školy z Prahy 1 v něm uspěly poprvé. Žádost o dotaci podalo 31 z 57 městských částí.

Hlavním cílem poskytované podpory je aktivní spolupráce kvalifikovaných trenérů a učitelů v hodinách tělesné výchovy na prvním stupni základních škol a zvýšení zájmu dětí o sport. Trenéři musí být s kvalifikací, tedy mít licenci podle předpisů příslušného národního sportovního svazu.

„Základní a mateřské školy provozují v metropoli městské části, hlavní město zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy,“ vysvětlil David Bodeček,  místostarosta Prahy 1. Městská část je také tím subjektem, který může o podporu z uvedeného programu žádat.

Vše pak probíhá například tak, že do škol společně s tělocvikářem přijde i trenér nejrůznějších sportů, ať je to volejbal nebo fotbal, ale například i baseball, softball nebo lakros. Dětem ukazuje specifika daného sportu a učí společně s tělocvikářem, což je pro děti atraktivní a obvykle je to nadchne. „Cílem podpory je tedy i snaha o posílení kladného vztahu ke sportu a zvýšení atraktivity hodin,“ doplnil David Bodeček.

Trenéři pak v programu vzdělávají i samotné učitele. Některé sporty totiž pedagogové ani neznají nebo si na ně netroufnou. Od trenérů si tak osvojí metodiku a jak daný sport dětem vysvětlit, aby potom byli sami schopni je učit.

Z dotace od Prahy mohou základní školy hradit pouze neinvestiční náklady na mzdu kvalifikovaného trenéra s maximálním limitem 30 000 Kč měsíčně a maximálně 300 Kč na jednu vyučovací hodinu. Smluvní vztah s trenérem uzavírá základní škola.