V rámci roku oslav stého výročí úmrtí jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století Franze Kafky, německy píšícího autora románů Amerika, Proces a Zámek vystavuje Galerie Point díla našich předních výtvarníků a studentů Fakulty a umění a architektury v Liberci.

Vystavené obrazy, objekty a fotografie jsou oslavou jeho literárního díla a intervencemi na něj. V rámci multimediální výstavy se konala komentovaná vycházka starým židovským městem s kurátory Danem Mertou a Josefem Vomáčkou. Ta pak ve sklepení domu, na jehož základech rodný dům Franze Kafky stál, pokračovala debatou, které se zúčastnila mimo jiné starostka Terezie Radoměřská a David Stecher, ředitel Pražského literárního domu.

Hlavním vodítkem debaty byl odkaz ikonického spisovatele a jeho přesah do dnešní doby. Účastníci panelu se samozřejmě velkým obloukem od literatury, přes umění a symbolické vnímání Franze Kafky dostali k turismu, židovství a komunální politice. Přes filozofii, sociologii a umění se též shodli na úplně obyčejném jevu – že spisovatel nám mimo jiné stále přivádí do centra Prahy velké množství turistů.

Franz Kafka je aktuální a nadčasový. Neslavme ho pouze, ale i čtěme.