Jaro je tady. Všimli si toho alergici, ovocné stromy a keře i včely, včetně těch hradčanských a Hradčanských. Hradčanské včely, spolek sympatických dam z Pohořelce, Nového Světa a okolí, se totiž stará o to, aby na Hradčanech a petřínských stráních byly všechny květy řádně opyleny a aby sousedé a zejména pak děti měli možnost seznámit se s životem těchto užitečných tvorů.

 Kromě chovu včel a tolik potřebné osvěty pořádají Hradčanské včely každý rok v Loretánské zahradě „Třešňový den“, určený zejména sousedům a jejich dětem i vítaným podporovatelům. Také letos pro ně u Lorety připravily malování, svíčkování, zdobení perníčků a další hry pro děti i dospělé, piknik i moc zajímavé povídání o včelách a jejich chovu. S organizací jim tradičně pomohli dobrovolní hasiči z Prahy 1.

A jak se daří včelám z Hradčan? „Včeličkám se letos daří zatím moc dobře. Naštěstí jsme přes zimu přišly jen o jedno včelstvo, a tak se určitě zvládnou postarat o stromy a všechny květy v okolí, ale také udělají radost dětem, které zveme na prohlídky,“ konstatovala spokojeně předsedkyně spolku Jana Titlbachová.

Třešňový den je pokaždé příjemným setkáním. „Je to vždy takové symbolické připomenutí, že jaro už je opravdu tady a že se příroda probudila se vším všudy,“ uvedl pravidelný účastník a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Spolu s radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evou Špačkovou, která má činnost spolků na starost, si se zájmem prohlédl i ukázkový úl s včelami.

„Včely ukazují, jak pracují v úle, a i dílo vypadá přesně jako v úle,“ vysvětlil přednášející předseda Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 Milan Šimonovský.

Včely jsou zásadní pro zachování rostlin i produkci potravin. Opylují 84 % rostlinných druhů na Zemi, což v Evropě představuje 76 % veškeré produkce potravin. Bez opylovatelů by tak byl náš jídelníček velmi chudý a jen v Evropě by během krátké doby zmizelo asi 20 tisíc rostlinných druhů. Přínos včel a dalších opylovatelů pro evropské zemědělství dosahuje podle Evropské komise každý rok výše 22 miliard eur.