V úterý 22. srpna se uskutečnilo 29. zasedání Rady MČ Praha 1.

Zažít město jinak
Radní během něj například podpořili žádost spolku AUTO*MAT, který pořádá letos už 18. ročník festivalu sousedských slavností Zažít město jinak a požádal o zápůjčku veřejného prostranství – konkrétně zahrady V Jirchářích.

Park Holubička – umístění soch
Radní také odsouhlasili žádost Kunsthalle Praha o prodloužení doby výpůjčky části pozemku v parku Holubička na Malé Straně, a to za účelem umístění soch Sochy domů a Dívka s holubicí. Výpůjčka pozemku potrvá do 30. září 2024.

V parku je umístěno sedm betonových miniatur budov znázorňujících stávající, zbourané či utopické stavby. Nechybí mezi nimi kostel, banka, televizní vysílač, obchodní dům, ústřední telekomunikační budova, sídliště či hotel. Vše je v přirozené symbióze s centrálním a jediným původním prvkem parku – sochou Dívka s holubicí z roku 1958 od Václava Šimka.

Dotace lékařům
Rada rovněž schválila přidělení dotací lékařům a poskytovatelům zdravotní péče z dotačního programu Oblast pro zdravotnictví. Dohromady se jedná o dotace v celkové výši téměř 350 tisíc korun. Jednotliví lékaři tak získají až 50 tisíc korun. Z nich budou financovat především dovybavení pro své ordinace. Ve většině případů jde o nákup lehátek, výpočetní techniky či nábytku do ordinací.

Zbylou nerozdělenou částku hodnotící komise doporučila rozdělit na podporu paliativní péče.

Modernizace vybavení Nemocnice Na Františku
Rada také vyhověla žádosti Nemocnice Na Františku o investici na pořízení moderního ultrazvukového přístroje pro gynekologickou sonografii. Naše nemocnice tak bude zase o něco lépe vybavena k péči o obyvatele. Toto rozhodnutí je krokem k podpoře zdraví žen v naší městské části a přispěje k prevenci a včasnému odhalení gynekologických onemocnění.

Noví provozovatelé sportovišť
Od 1. září budou mít z rozhodnutí Rady sportovní areály Masná a Na Františku nové provozovatele – Dráčkovu jazykovou mateřskou školu Beachclub Strahov a LUDUS MAGNUS. Oba noví provozovatelé mají dlouholeté zkušenosti z práce s dětmi a jsou zkušenými odborníky ve svém oboru.

Do obou areálů budou mít naše školy vstup zdarma a během školního roku pro ně bude rezervován výhradní čas. Radnice také zasmluvnila rozumné ceny za využití sportovišť pro veřejnost – slevy pro děti do 15 let + možnost permanentek s 50% slevou osobám s trvalým pobytem na Praze 1. Obě sportoviště budou mít bezbariérovou toaletu (současné projdou úpravami).

Veškeré informace a rezervační systém budou dostupné na speciálních webových stránkách. Obě sportoviště mají v novém obsazení nastavit aktivnější provoz, budou se zde konat dětské dny, sportovní kroužky, animační programy, sportovní dny pro veřejnost, turnaje i skupinová cvičení. Během letních prázdnin zde budou příměstské tábory. V zimě pak bude Na Františku ledová plocha s půjčovnou bruslí a v Masné nafukovací hala.

Dohoda o Kotvě
Radní na svém úterním zasedání rovněž schválili dohodu o spolupráci městské části se společností PAN EU Kotva Prague. Ta se týká přeměny obchodního domu Kotva.

Dohoda s investorem v sobě odráží odborné požadavky vznesené například naší Komisí pro územní rozvoj, které se týkaly budoucího funkčního využití Kotvy, nového vstupu z náměstí Republiky a budoucí podoby zbylého okolí. Reaguje ale také na požadavky občanů na maximální snížení dopadu provozu na okolí obchodního domu – hlavně světelné a hlukové zátěže z teras objektu v nočních hodinách.

Na schválenou dohodu má navíc navázat smlouva o revitalizaci a správě veřejných prostor v okolí obchodního domu, o průchodu přes nemovitosti Kotvy a o vypořádání majetkoprávních vztahů.

Další informace naleznete na Facebooku Praha 1 a na https://www.praha1.cz/politicka-reprezentace/rada/zapisy-z-jednani/.