Sto deset obrazů dorazilo do třetího ročníku celostátní soutěže výtvarníků s mentálním postižením Každý může být umělcem. Vítězové byli vyhlášeni a oceněni 20. září ve výstavním sále Konírna Musea Kampa. Všechny soutěžní práce zde budou k vidění do 1. října.

„Život je umění a umění je život. Soutěž Každý může být umělcem je určená handicapovaným lidem a my prostřednictvím děl, která vytvořili, můžeme nahlédnout do jejich života, do jejich duše,“ uvedla starostka Městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, která soutěži poskytla záštitu a také předávala ceny vítězům jedné z kategorií. „Výstava nádherných obrazů pro mne představuje mimořádný zážitek, jsem ráda, že ji zde na Kampě, v srdci naší městské části, máme,“ dodala.

Do letošního, třetího ročníku soutěže organizované Domovem pro osoby se zdravotním postižením Sulická se přihlásili autoři ve věku od 11 do 75 let. „To je rozptyl, který nenajdete ani na olympiádě,“ komentoval to moderátor slavnostního odpoledne a jeden z porotců soutěže Ivan Langer. „Vybrat nejlepší práce bylo strašně těžké. Ze všech přihlášených děl sálala obrovská dávka energie, a to je podle mě to nejdůležitější, co každý umělec může dát auditoriu, lidem, kteří se dívají na jeho dílo,“ svěřil se předseda správní rady CEVRO Institutu a bývalý ministr s tím, že také maluje: „Malování používám jako jakousi arterapii – když je člověku nejhůř, sáhne nakonec po barvičkách, nebo po tuži, nějak si čárá a pak mu je lépe.“

Charitativní online aukce soutěžních obrazů se bude konat 2. října od 18.00 na portále Livebid.cz. „Celou částku, za níž se to které dílo vydraží, dostane jeho autor,“ zdůraznila ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.

Více se o soutěži můžete dozvědět na www.domov-sulicka.cz

Vítězové jednotlivých kategorií:
KATEGORIE DO 30 LET
1. místo: č. 37, Štěpán Kovařovic (28 let), “ZIMNÍ RADOVÁNÍ”, Domov Maxov
2. místo: č. 77, Štěpán Jančálek (14 let), “POLICIE V AKCI”, ZŠ a MŠ Gaudi
3. místo: č. 41, Sofie Jašková (11 let), “SAKURY I.”, MŠ speciální, ZŠ speciální a praktická škola
Ibsenka Brno, p. o.ČESTNÉ UZNÁNÍ: č. 86, Adriana Dupuy (16 let), “MŮJ SVĚT”, ZŠ Zahrádka

KATEGORIE NAD 30 LET
1. místo: č. 34, Karel Čacký (62 let), “KOČIČÍ RÁJ U DOMKŮ”, Domov Maxov
2. místo: č. 28, Petr Kukliš (58 let), “DOMA V ÚSTÍ”, Domov pod hradem Žampach
3. místo: č. 101, Ladislava Mejsnarová (41 let), “SE SESTROU RADKOU”, Domov Sulická
CENA ŘEDITELKY DOMOVA SULICKÁ: č. 99, Eva Moravcová (65), “AJETO!”, Domov Sulická (in
memoriam)

KATEGORIE KOLEKTIV
1. místo: č. 31, Kolektiv cca 40 tvůrců, klientů a přátel ALKY, “SRDCE V SRDCI”, ALKA, o.p.s.
2. místo: č. 56, Andrea Koubová (49) & Pavel Baloun (22 let), “PRALES”, Ruka pro život o.p.s.
3. místo: č. 10, Skupinové dílo – dílna Harmonie: Michal Tancoš, Michaela Tancošová, Jiřina
Micková, Radek Maleček, Dominika Roberts (23 – 65 let), “SVĚT NAŠIMA OČIMA”, Domov
Kytlice

HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI – FB Domova Sulická
Kategorie do 30 let
č. 87, Adriana Dupuy (16 let), “RADOST”, ZŠ Zahrádka
Kategorie nad 30 let
č. 25, Daniel Jeníček (48 let), “NAŠE CHALUPA”, DZR Terezín
Kategorie Kolektiv
č. 56, Andrea Koubová (49 let) & Pavel Baloun (22 let), “PRALES”, Ruka pro život o.p.s.