Dne 6. března 2025 proběhlo v prostorách Oddělení sociální prevence jednání jedné ze čtyř pracovních skupin Prahy zaměřené na cílovou skupinu osob ohrožených sociálním vyloučením a jejich rodinných příslušníků. Další setkání tentokrát zaměřené na rodiny s dětmi proběhlo 13. března 2025 v Klubu Tomáš v Tomášské ulici. Setkání, pod záštitou radní pro sociální věci a bezbariérovost, Ivanou Antalovou vedla Monika Brzkovskou, vedoucí oddělení samosprávných činností odboru sociálních věcí Městské části Praha 1

Dostupné bydlení a dostatečná nabídka služeb je klíčem k prevenci sociálního vyloučení. Když lidé mají stabilní domov a podporu, snižuje se riziko propadu mimo systém, což v konečném důsledku prospívá nejen jim, ale i celé společnosti – ekonomicky, bezpečnostně i zdravotně,“ vysvětluje k tématu Ivana Antalová, radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost.

Po úvodním přivítání a představení vedoucího oddělení sociální prevence Pavla Pěnkavy, jmenovaného do pracovní skupiny radou městské části Praha 1 v roli zadavatele, se účastníci setkání krátce představili a pohovořili o organizacích, ve kterých pracují. Setkání pokračovala SWOT analýzou, která je součástí základních dokumentů procesu komunitního plánování sociálních služeb. V rámci diskuse se účastníci zaměřili i na podporu rodinných příslušníků osob ohrožených sociálním vyloučením. Uváděli možnosti, jak je efektivně zapojit a podpořit, přičemž jako příklad dobré praxe byla zmíněna poradna pro rodiny organizace Sananim z.ú. Ta poskytuje širokou škálu ambulantních služeb, včetně poradenství, individuální i rodinné terapie a rodičovských skupin, které pomáhají rodinám zvládat náročné situace spojené s ohrožením závislostmi v jejich blízkém okolí.

Další setkání zaměřené na rodiny s dětmi se soustředilo na zhodnocení dostupnosti a kvality sociálních služeb pro rodiny s dětmi na Praze 1. „Velmi si vážím aktivního zapojení účastníků, kteří přišli s řadou cenných podnětů a konstruktivních návrhů. Právě díky této spolupráci můžeme zlepšovat služby a hledat konkrétní řešení,“ uvedla radní Ivana Antalová.

Během diskuse účastníci ocenili dlouholetou tradici sociálních služeb na Praze 1, jejich vysokou odbornou úroveň i ochotu organizací pomáhat lidem napříč různými cílovými skupinami. Současně se však otevřeně hovořilo o výzvách, kterým sociální služby čelí. Patří mezi ně nedostatek odborníků, zejména dětských psychologů, psychiatrů a speciálních pedagogů, ale také personální krize v sociálních službách, kde chybí například osobní asistenti a další klíčoví pracovníci. Velkým tématem bylo také nedostatečné množství míst ve školkách a školách pro děti se speciálními potřebami, chybějící dostupné bydlení nebo omezené možnosti volnočasových aktivit pro děti se zdravotním postižením.

Mezi příležitosti pro zlepšení situace patří například rozšíření dětských skupin, posílení sociální práce ve školách, podpora dostupného bydlení nebo vytvoření Centra duševního zdraví pro děti. Možným řešením může být také větší zapojení dobrovolníků, lepší informovanost o dostupných službách a posílení spolupráce mezi sociálními, vzdělávacími a zdravotnickými institucemi.

Díky těmto setkáním můžeme lépe naslouchat potřebám rodin a hledat efektivní způsoby, jak jim pomoci. Praha 1 bude i nadále usilovat o rozvoj dostupných a kvalitních služeb pro své občany,“ dodala radní Ivana Antalová.

Setkání pracovní skupiny Senioři a osoby se zdravotním postižením se uskuteční 20. března 2025 v DPS Benediktská a Národnostní menšiny dne 27. března 2025 na Úřadu MČ Praha 1 ve Vodičkově ulici. Více informací: radka.tadicova@praha1.cz

Zapojte se do komunitního plánování a pomozte utvářet efektivní a dostupný systém sociálních služeb pro všechny!

Pracovní skupina Osoby ohrožené sociálním vyloučením a jejich rodinní příslušníci
Pracovní skupina Rodiny s dětmi