Přijďte se podívat na Koncert k nedožitým 98. narozeninám prof. Zuzany Růžičkové, královny cembala, který se uskuteční 13. ledna od 19.30 se v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze.
Koncert je pokračováním tradice výročních koncertů, organizovaných Nadačním fondem Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, kterými fond připomíná nejen odkaz Zuzany Růžičkové, interpretky a pedagožky, ale také dílo jejího manžela Viktora Kalabise. Jako každý rok bude jedním z interpretů laureát ceny Nadačního fondu – letos je jím talentovaná mladá houslistka Pavla Tesařová. Nadace ke spolupráci pravidelně oslovuje mladé umělce, a tím navazuje na činnost Viktora Kalabise, který se zasazoval o podporu mladých umělců třeba prostřednictvím soutěže Concertino Praga, jejímž byl spoluautorem. S Pavlou Tesařovou vystoupí violoncellista Juraj Škoda a akordeonistka Markéta Laštovičková. Na programu zazní díla Viktora Kalabise, Jiřího Temla, Johana Halvorsena, Bohuslava Martinů a Adama Skoumala.
Profesorka Zuzana Růžičková, provdaná Zuzana Kalabisová, byla česká klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka, manželka hudebního skladatele Viktora Kalabise. Po ukončení plzeňské základní školy byla vězněna v nacistických koncentračních táborech (Terezín, Osvětim-Březinka, Bergen-Belsen). Již za svého pobytu v Terezíně se seznámila se zde vězněnými hudebníky, mimo jiné též s operním pěvcem Karlem Bermanem. V letech 1945 až 1947 studovala v Plzni hru na klavír v místní hudební škole, od roku 1947 až do roku 1951 studovala hru na klavír a cembalo na pražské AMU. V roce 1956 zvítězila v Mnichově na mezinárodní cembalové soutěži, poté studovala hru na cembalo v Paříži u profesorky Roesgen-Championové. Kromě podpory soudobé tvorby proslula především jakožto výborná interpretka kompletního hudebního díla Johanna Sebastiana Bacha pro klávesové nástroje, na svém kontě má více jak 35 dlouhohrajících desek. Její dlouholetá celosvětová koncertní aktivita ji přinesla i lichotivou přezdívku první dáma cembala. Se svým manželem žila v Praze a přes léto v Jindřichově Hradci.
Pavla Tesařová, laureátka Ceny Nadace za nejlepšího studenta HAMU za rok 2023, má za sebou mnoho úspěchů u nás i v zahraničí. Jmenovat můžeme soutěže v Miláně (2. cena, 27th Musical Competition of Societa ’Umanitaria), v Paříži (1. cena, France Music Competition) či v New Yorku (1. cena, Manhattan Music Competition). V roce 2023 zazářila na online soutěži Beethoven International Music Competition, kde získala Grand Prix a stala se absolutní vítězkou. Je první houslistkou Ševčíkova kvarteta. Od března 2023 je také koncertní mistryní Prague Philharmonia. Byl o ní natočen televizní dokument do pořadu Terra musica. Natáčela pro tuzemské i zahraniční televize a radia – v přímém přenosu pro Radio Filarmonia (Peru), natáčela v Itálii a Francii.
Nad koncertem převzal záštitu ministr kultury Martin Baxa.
Program koncertu:
Jiří Teml: Romanets
Pavla Tesařová – housle, Markéta Laštovičková – akordeon
Viktor Kalabis: Duettina pro housle a violoncello, op. 67
Johan Halvorsen: Passacaglia pro housle a violoncello
Bohuslav Martinů: Duo č. 1 pro housle a violoncello, H 157
Pavla Tesařová – housle, Juraj Škoda – violoncello
Adam Skoumal: Shalik
Pavla Tesařová – housle, Markéta Laštovičková – akordeon