Vznešené sólo na andělskou trubku v podání Josefa Zámečníka zahájilo ve čtvrtek 26. září první »poprázdninové« Kostelní slavnosti. Koncert duchovní hudby hostil zcela zaplněný kostel sv. Kříže Na Příkopě.

„Tento svatostánek není tak známý a navštěvovaný, doufám, že překrásný koncert přilákal i posluchače, kteří tady ještě nebyli,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, podle níž si díky oblíbenému cyklu propagujícímu »vážnou« hudbu do chrámů a kostelů na území první městské hledá a nachází cestu stále více lidí. „Hudba je jen jedna, byť některá je krásná a jiná ošklivá. Ta, kterou nabízejí Kostelní slavnosti, je krásná,“ zdůraznila starostka. „Hudba je jen jiná řeč Boží. Pomáhá nám povznést se nad každodenní starosti, každodenní lopotu, v tónech hudby nacházíme pocit, že existují věci, které nám dávají růst,“ dodala.

Na koncertu zazněla díla A. Vivaldiho, G. F. Händela či J. Stanleye. „Všechno jsou to skladby, které jsou pro barokní dobu stěžejní,“ vysvětlila organizátorka Kostelních slavností, známá sopranistka Markéta Fassati. „Vybírali jsme je s ohledem na akustiku místa, v němž se koncert koná, i na nástroje, které jsou zvučné a pro baroko typické,“ doplnila s tím, že si vystoupení velmi užila: „Prázdniny byly dlouhé a mně se po stálých hostech, divácích opravdu stýskalo. Když jsem se od nich samotných dozvěděla, že jim se stýskalo po našich koncertech, tak mě to až dojalo.“ Kromě Fassati a Zámečníka se o interpretaci barokních děl postarali také Lukáš Herold (hoboj) a Jitka Marešová (varhany, varhanní pozitiv).

Příští Kostelní slavnosti se uskuteční 13. listopadu od 18.00 v evangelickém kostele U Salvátora v Dušní ulici.