Itálie, oblíbená destinace turistů a kolébka evropské kultury, se dlouhodobě potýká s problémy spojenými s krátkodobými pronájmy. Nyní se do středu pozornosti dostal dokument, který má potenciál dlouhodobě a výrazně změnit infrastrukturu v Benátkách a Florencii.

Právě tato dvě italská města by změnu již delší dobu potřebovala. Jedná se totiž o velmi oblíbené destinace pro dovolené, které se ovšem postupem času přetransformovaly v čistě turistické atrakce. Podniky, které původně sloužily k uspokojování každodenních potřeb místních, časem nahradily obchody se suvenýry. Následně pak docházelo k odchodu dlouhodobých nájemníků z historických center kvůli zvýšeným nájemným. Mnozí obyvatelé těchto měst tak přišli o své původní živobytí a někteří v konečném důsledku dokonce i o střechou nad hlavou.

Tyto problémy a mnohé další jsou výsledkem krátkodobých ubytování, která zapříčiňují nadměrný objem turistů. Nejen to, někteří hoteliéři dokonce skrývají své firmy za dočasné pronájmy, jelikož za ně platí výrazně nižší daně ve srovnání s jinými typy ubytování. Konkrétně pro krátkodobé pronájmy platí 21% zdanění, zatímco u hotelů či B&B je to až 60 procent. „Fenomén krátkodobého pronájmu je třeba řídit lépe, s jasnějšími pravidly a především v celostátním měřítku,“ shodli se pro CNN Travel starosta Benátek Luigi Brugnaro a starosta Florencie Dario Nardella.

Starostové těchto dvou měst se rozhodli aktivně jednat. V květnu poslali italské vládě tzv. „Decalogo“, doslovně přeloženo z italštiny jako Desatero. Okázalý název zvolili, jelikož tento dokument obsahuje deset „přikázání“, konkrétních návrhů, jak zlepšit budoucnost Benátek a Florencie a zároveň se vyvarovat předešlých problémů způsobených nadmírou krátkodobých pronájmů.

Pokud by se „pakt“, jak jej dříve zástupci těchto měst nazvali, zrealizoval, došlo by nejen ke zlepšení podmínek pro obyvatele, ale i k celkovému rozvoji měst. Dokument apeluje na italskou vládu, aby tuto situaci brala vážně a s ohledem na dlouhodobou perspektivu. Jedno z předložených řešení například navrhuje, aby jeden majitel mohl v tomtéž městě provozovat pouze dvě krátkodobá ubytování. Krátkodobý pronájem by navíc měl být definován jako ubytování, které se v kuse pronajímá na kratší období než 30 dní. Provozovatel by takové ubytování mohl pronajímat s maximálně 90denním limitem během jednoho roku.

Reakce obyvatel Florencie a Benátek byly do značné míry pozitivní, avšak někteří lidé zůstávají vůči navrhovaným řešením skeptičtí. „Je správné regulovat pronájem turistům, ale musíme pamatovat na to, že existují lidé, kteří koupili nemovitosti a obnovili je. Restaurátorské práce, které přinesly městu spoustu peněz za předpokladu, že na tom budou moci vydělat. A nemůžete jen tak změnit věci z jedné minuty na druhou, když do nich lidé investovali,“ řekla Giulia Rossi, realitní makléřka z Benátek.

Na to, jak se italská vláda k tzv. „Desateru“ postaví, si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Stejně tak na to, jaký efekt by případná navržená opatření měla. Přesto je jasné, že problematika krátkodobých pronájmů se v Itálii již stala celostátním tématem, které nelze brát na lehkou váhu.