V Knihovně Václava Havla byly v úterní podvečer pokřtěny dvě knihy najednou. Spisovatel a literát , který si právem zaslouží být navrácen českým čtenářům do obecného povědomí, Karel Pecka (1928 – 1997) ožívá prostřednictvím vytrvalé práce svého velkého obdivovatele, Daniela Pagáče. Jeho nakladatelství Nemohu jinak vydalo dvě jeho knihy Štěpení a Horečka.
O autorovi, jeho životě a knihách, o jeho odkazu vyprávěli filmový kritik a spisovatel Jan Lukeš, výtvarník Jiří Slíva, novinářka Lída Rakušanová a nakladatel Daniel Pagáč. Neúnavný propagátor jeho díla vydáním těchto knih uzavřel sedmiletý projekt, zasluhující pozornost.
Český spisovatel, politický vězeň a disident Karel Pecka, jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. Byl držitel mnoha ocenění mj. Rytíř české kultury 2017 in memoriam a nositel státního vyznamenání Řádu T. G. Masaryka III. třídy od prezidenta V. Havla, byl v letech 1949-1959 vězněn v několika českých koncentračních táborech, mimo jiné ve Svornosti, Nikolaji, Bytízu nebo „táboře černé smrti“, které mu byly v jednotlivých dílech inspirací. Jeho díla jsou vlastně autobiografií a popisují jeho konzistentní život (Pasáž, Svůdnost černé barvy, Na co umírají muži, Motáky nezvěstnému). Knihy přinášejí českému čtenáři přímý obraz této těžké doby, v níž autor žil.
Karel Pecka zemřel v roce 1997 ve svých 69 letech na Malé Straně v Nerudově ulici.