Ve Frýdlantském salónku Senátu PČR se sešli senátoři, odborníci a zájemci o problematiku krátkodobého ubytovaní i ti, kterých se tato problematika především týká.

V pondělí 10. července 2023 se konal kulatý stůl v rámci Fóra pražských senátorů za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, senátorů, zástupců městských částí, novinářů a zájemců o dané téma. Setkání zahájil senátor Marek Hilšer společně se senátorkou Hanou Kordovou Marvanovou.

Hlavním tématem bylo krátkodobé ubytování prostřednictvím Airbnb a jiných on-line platforem. Diskutovala se současná a připravovaná legislativní úprava poskytovaných služeb i to, jakým způsobem je možné uplatňovat současnou legislativu. Snahy o regulaci v minulosti ztroskotaly na tom, že nebylo možné od jednotlivých poskytovatelů získat potřebné relevantní údaje. Proto ministerstvo připravuje novou aplikaci e-Turista, která bude shromažďovat data ze všech platforem a ve spolupráci se stavebními a živnostenskými úřady by měla umožnit regulovat krátkodobé ubytování. Aplikace podle tvůrců zároveň sníží administrativní zátěž podnikatelů, přinese data o turistech a usnadní výběr místních poplatků.

V rámci panelové diskuse vystoupila starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, která poskytování krátkodobého ubytování v bytech představila optikou městské části, která je touto problematikou nejvíce zasažena. Poukázala na pomalou reakci ze strany možných legislativních úprav. „Overturismus, Praha jako laciná nálevna, hluk, nepořádek, vylidňování centra – to jsou důsledky nekontrolovaného krátkodobého ubytování bytech,“ uzavřela Terezie Radoměřská.