Ve středu 16. prosince proběhlo odhalení další z laviček věnovaných odkazu spisovatele Jaroslava Foglara. Jednu z nich můžete nyní najít na dětském hřišti v ulici Za Haštalem na Starém Městě. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil starosta Prahy 1 Petr Hejma společně s místostarostkou Evou Špačkovou. A nemohli samozřejmě chybět ani skauti v čele s vedoucím oldskautského klubu Jestřábi Slavomilem Janovem.

Lavičku většinou vnímáme pouze jako standardní součást městského mobiliáře. Skautská nadace Jaroslava Foglara se před časem rozhodla přeměnit tuto na první pohled obyčejnou věc na důstojné místo, připomínající autora knižních bestsellerů. V Praze se tak začaly od roku 2018 objevovat lavičky, které se od ostatních liší. Jejich součástí jsou překrásně vyřezané obrazy, jenž známe z příběhů Hochů od Bobří řeky nebo z dobrodružství Rychlých Šípů. Po Riegrových sadech nebo Stromovce se příjemné místo k posezení objevilo na Starém Městě. A není to náhoda. Vždyť tato čtvrť pravděpodobně posloužila jako předloha pro legendární tajuplná Stínadla z knihy Záhada hlavolamu, a právě letos tomu je 80 let, co se objevilo první vydání tohoto Foglarova románu v časopise Mladý hlasatel.

Na malebném dětském hřišti v ulici Za Haštalem se při této příležitosti sešla řada členů skautské nadace Jaroslava Foglara společně s dalšími skauty a fanoušky Foglarova díla. Nechyběl zde ani starosta Prahy 1 Petr Hejma s místostarostkou Evou Špačkovou. „Pro mě osobně je to srdeční záležitost, že lavička odkazující na Záhadu hlavolamu bude právě na tomto místě a velice rád jsem tento projekt podpořil,“ uvedl starosta, který je sám členem oldskautského klubu Jestřábi.

Místostarostka Eva Špačková při slavnostním odhalení nastínila, co městská část s tamní lokalitou zamýšlí. „Plánujeme rekonstrukci tohoto dětského hřiště. Chtěli bychom jej celé uzpůsobit tématu Rychlých šípů, a právě tato lavička je prvním prvkem, od kterého by se měla renovace odvíjet.“

Jeho vedoucí Slavomil Janov popsal příběh, který provázel vznik této lavičky: „Při vytváření podobných projektů můžeme jako nezisková organizace žádat o dotace z veřejných peněz. My jsme se však tuto lavičku rozhodli financovat z vlastních příspěvků a městské části ji věnovat darem.“ Lavička tedy vznikla díky sbírce v rámci skautské nadace, kterou podpořil i Petr Hejma.

Skautská nadace během akce ocenila činnost řady svých členů, kteří bez nároku na honorář uchovávají odkaz Jaroslava Foglara, kterému se mezi skauty neřeklo jinak než Jestřáb. Roman Šantora, skautský historik a člen nadace, si připravil skutečně unikátní artefakty, kterými obdaroval své kolegy. Jednalo se o originální látkové odznaky, které nechal vyhotovit sám Jaroslav Foglar v roce 1946 pro čtenáře Mladého hlasatele.

Neváhejte tedy zavítat na dětské hřiště v ulici Za Haštalem. Možná jste již slyšeli o hře Záhada hlavolamu, kterou pro vás stejnojmenná nadace přichystala. Nechceme napovídat, ale začít s hrou právě na tomto místě nemusí být špatný nápad!

Více o hře se dozvíte ZDE