V pondělí 27. dubna se po více než měsíční odstávce znovu otevřely knihkupectví a antikvariáty. Protože prodej knih už před nouzovým stavem nebyl žádným lukrativním byznysem a celý knižní trh v současnosti doslova bojuje o každého zákazníka, rozhodla se Praha 1 knihkupce, nakladatele a s nimi autory a další profese podpořit propagační akcí.
„Přes nepopiratelné praktické výhody čteček a e-titulů, mne těší postupný návrat ke knihám tištěným. Šustění stránek, specifická vůně barev a papíru, precizní vazba, vkusná obálka a často krásné ilustrace – takový požitek poskytne jen publikace papírová, která má své jedinečné kouzlo. Podobné kouzlo vyzařují i místa jejich prodeje, často malá rodinná knihkupectví, která podporujeme a držíme jim palce,“ vyznává se z lásky ke knihám místostarosta Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.
V Celetné ulici 18 v rámci bloku domů patřících Univerzitě Karlově sídlí knihkupectví s příhodným názvem KAROLINUM. Specializuje se zejména na odbornou literaturu vysokoškolských oborů, ale najdete tu třeba i publikace určené dětem. „Nicméně hlavní poslání knihkupectví je ve zprostředkování odborných pramenů studentům a dalším zájemcům. Nabízíme knihy z oblasti ekonomie, filosofie, historie, jazykovědy, lékařské vědy, literární vědy, pedagogiky, politologie, práva, psychologie, sociologie, tělovýchovy a umění,“ vysvětluje vedoucí provozovny Jana Padevětová a dodává hned dva tipy z nabídky: „K současnému dění ve společnosti se vztahuje publikace ,Slepé skvrny‘ Daniela Prokopa. Je to souhr úvah, v kterém autor zdůrazňuje, že se vyplatí vychovat si generaci, která se bude umět sama o sebe postarat. To rozložení levicovosti a pravicovosti v názorech současné společnosti nemá smysl hrotit, ale je třeba najít funkční řešení. Ze stejného ranku, ale na bázi neurobiologie je publikace Roberta Sapolského ,O chování‘, která sleduje příčiny jednání lidí ve společnosti, proč se chovají tak, jak se chovají, co je ovlivňuje, jak záleží na hodinách a denním běhu, jak funguje vaše tělo a jak se budete rozhodovat. Pro politiky by to bylo přínosné čtení.“
Zajímavé je zjištění, že i studenti preferují tištěné tituly, protože si v nich mohou dělat vlastnoruční poznámky. „Je však otázkou, jak se k digitálním knihám postaví generace současných dětí, které hodně žijí ve virtuálním světě. Zda ještě budou vnímat rozdíl mezi papírovou knihou a tou digitální. Jestli to pro ně bude ještě rozdíl, nebo budou e-knihy normální,“ zamýšlí se Padevětová.
Píše se únor 1990 a Pavel Primus zakládá stejnojmenné nakladatelství a knihkupectví v centru Prahy, konkrétně ve Vězeňské ulici 7. Nakladatelství PRIMUS téměř výhradně vydává tzv. nekomerční literaturu. Se svými tituly se dokázalo prosadit a některé z nich vycházejí dodnes.
Prodej a vydávání knih bylo vždy náročné podnikání. Je to vidět i na tom, že postupně zavřela většina malých knihkupectví. „Jen pro zajímavost můj dědeček, který s touto činností začínal, měl původně patnáct obchodů po celé republice a tohle je poslední z nich, který se ještě snaží moje máma Pavla Prádlerová Primusová a její bratr Petr Primus udržet. Zatím chceme dál pokračovat, už kvůli našim pravidelným zákazníkům, a jsme tedy samozřejmě rádi, že nám stát umožnil opět otevřít. Připravili jsme se na to, abychom splnili všechna potřebná nařízení,“ vysvětluje studentka Lucie Primusová.
Momentálně zvažují i zásilkovou službu v rámci Prahy 1 s donáškou kupujícímu zdarma. Měla by cílit zejména na stálé zákazníky, ze kterých nemalá část jsou senioři. „V první řadě nabízíme knihy z vlastní produkce. Náš nejžádanější titul je ,Klid je síla, řek tatínek‘ od Zdenky Fantlové. Vypráví svůj vlastní příběh o tom, jak prošla peklem koncentračního tábora. Určitou naší specialitou jsou knihy s ilustracemi mistra Zdeňka Buriana. Více než deset let jsme vydávali i Burianovy nástěnné kalendáře,“ prozrazuje Primusová.
Těší ji, že i další oblíbené tituly jsou od českých autorů. Doporučuje Alenu Mornštajnovou a její tituly „Hana“ a „Tiché roky“, knihu Karin Lednické „Šikmý kostel“, autobiografický román Miřenky Čechové „Baletky“, „Rozpojené státy – Amerika nejen televizní kamerou“ redaktora a moderátora ČT a bývalého zpravodaje ve Washingtonu Martina Řezníčka nebo knižní dokument Mariky Pecháčkové „Kdo chytá v síti“, dnes tolik aktuální téma problematiky sociálních sítí. Za velice příjemný titul považuje i knihu „Za pověstmi Šumavy“ Ondřeje Fibicha.
„V Praze 1 jsem se narodila jako už třetí generace knihkupců. Prodej knih bereme tedy nejen jako živnost, ale hlavně jako rodinnou tradici, a podobný vztah máme i k historickým částem Prahy. Přestože máme i internetový prodej, snažíme se přes nepříznivé ekonomické podmínky udržet kamennou prodejnu s knihami tam, kde je už od 60. let. Z nevýhody relativně malých prostor jsme udělali přednost. Našim zákazníkům nabízíme knihy v tradiční rodinné atmosféře a důraz klademe na osobní přístup. Mnozí čtenáři k nám před lety začali chodit jako předškolní děti, a dodnes se rádi vracejí, někteří už s vlastními potomky. Jsme také rádi, že s většinou lidí, kteří pracují v okolních obchodech a restauracích, se známe, navzájem se podporujeme, zejména v této složité době, a snažíme se vydržet.“
V domě Církve bratrské v Soukenické 15 najdete knihkupectví a nakladatelství SAMUEL, specializované na křesťanskou literaturu pro děti, mládež, rodiče a učitele. Kromě knih tu také můžete zakoupit fairtrade kávu, čaj a čokoládu a kosmetiku z Mrtvého moře. Veškerý sortiment je k dostání i prostřednictvím e-shopu.
„Na otevření jsme se moc těšili. Stálí zákazníci se už ptali, kdy otevřeme. E-shop jsme nepřerušili, ale i tam je určitý pokles. Jezdil jsem sem dvakrát týdně na pár hodin a domlouvali jsme se na předání zásilek. Máme tu desinfekci i rukavice. Specializujeme se na křesťanskou literaturu a vždy mi udělá radost, když si někdo koupí Bibli. V tom vidím hlavní poslání. Jinak bych mohl doporučit specialitu od J. A. Komenského k výročí 350 let od jeho úmrtí. Jsou to vybrané kapitoly z ,Obecné porady o nápravě věcí lidských‘ na téma společnost a politika, podnikání, vzdělávání, kultura, spiritualita. I po tolika letech jsou jeho texty velmi aktuální. Kolem jubilea vzniká i celý projekt „Komenský 2020“. Víte, že ,učitel národů‘ má jako jediný Čech svůj vlastní vědní obor – komeniologii,“ vysvětluje majitel knihkupectví Jan Bíca.
Z dětských knížek by pozornosti neměly uniknout dvě stálice. První jsou „Poklady pod sněhem“, poutavý příběh o nebezpečí hořkosti a zloby a o tom, jak důležité je odpuštění. Knížka Patricie St. Johnové se vyznačuje kromě barvitého děje hloubkou svého morálního poselství. Titul „Ovečka Barborka“ je zpracováním jednoho z nejznámějších biblických příběhů o dobrém pastýři a ztracené ovečce. Pro dospělé je určena útlá knížka kněze a psychiatra Maxe Kašparů „Deset kroků k radosti“, která je spíše nabídkou jak být šťastnější než kompasem, který by ukazoval směr k dokonalému štěstí. „Mohu také doporučit knihu Petra Jaška ,Snubní prsten za život‘, autobiografickou výpověď o vězení v Súdánu v cele s bojovníky islámského státu. Nebo titul z naší produkce ,Než tě zabijeme a sníme‘, je o počátcích misie v Libérii v roce 1906. V napínavém vyprávění nechybí vysvobození od jisté smrti, zázračné uzdravení a vzkříšení z mrtvých …“
V ulici Krocínova 5 sídlí knihkupectví, nakladatelství a umělecká galerie KAVKA. Knihy, které zde nabízejí, jsou většinou z produkce českých nebo slovenských nakladatelů, galerií a muzeí a věnují se především českému a slovenskému umění, architektuře a designu a fotografii. Některé tituly můžete najít pouze zde, jelikož nejsou součástí širší distribuční sítě. V nabídce jsou také antikvariátní knihy o umění, jedinečné autorské tituly nebo vzácné bibliofilie. Kromě publikací zde nabízejí také originální umělecká díla českých autorů převážně 20. a 21. století
„Jednoznačně jsme rádi, že můžeme mít otevřeno. Byla to zajímavá zkušenost, protože jsme předtím docela málo fungovali po internetu. Takže jsme se teď usadili i tam, ale už nám chyběl živý kontakt se zákazníky,“ popisuje čerstvé zkušenosti majitelka Karolina Truhlářová. „K pozornosti doporučuji krásné publikace z pražských galerií. Jsou to většinou katalogy k výstavám – např. z Musea Kampa. Jeden z nejvýpravnějších je k jubileu Medy Mládkové. Nabízíme i vlastní knihy. Například z Japonské edice Sláma i hedvábí, což jsou příběhy z japonského maloměsta ze začátku 20. století, než do císařství vstoupila západní civilizace.“
„Pro nás je ta celá situace výzvou ke zklidnění a většímu hledání cest k druhým lidem. I se všemi negativy, která tato doba nese, vidím příležitost k tomu se semknout a být víc jeden pro druhého,“ výstižně shrnuje určitě za všechny Truhlářová.