V prostorách Werichovy vily a na venkovních panelech v jejím bezprostředním okolí začala výstava mapující osudy významných Čechů a Slováků, kteří byli na konci třicátých let nuceni odejít z Československa a zakotvili v USA. Expozice je součástí projektu Lístek do Nového světa – významné kulturní a společenské akce pořádané do 12. října organizací Czech National Trust.
„Výstava představuje šestnáct osobností z různých uměleckých oborů a skupinu novinářů a spisovatelů působících za války v New Yorku. Ti všichni jednak obohacovali kulturní život ve Spojených státech, jednak pak v USA bojovali za zachování Československa, což se dnes velice málo ví. Kromě toho projekt nabízí řadu velmi zajímavých akcí na různých místech Prahy 1,“ popsala Eva Heyd, kurátorka výstavy a projektu a ředitelka Czech National Trust.
Projekt podpořila i Městská část Praha 1. „Jedná se o zcela mimořádný počin, a tak je pro naši městskou část ctí, že mohla akci podpořit a pozvat na ni i obyvatele Prahy 1,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, jenž projektu udělil záštitu.
Projekt představuje americké osudy a činnost Jana Wericha, Jiřího Voskovce, Jaroslava Ježka, výborného malíře, karikaturisty i novináře Adolfa Hoffmeistera, Huga Haase, Alexandera Hackenschmieda (Axela Hammida) – nositele prvního „českého“ Oscara za dokument „Žijeme!“, fotografa Bedřicha Grünzweiga, vynikajícího tvůrce animovaných filmů Paula Fierlingera, dlouholetého ředitele Guggenheimova muzea a bratislavského rodáka Thomase Messera, scénografa Ladislava Sutnara, architekta a zakladatele newyorské památkové péče Jana Hirda Pokorného, architekta a spolupracovníka slavného Franka Lloyda Wrighta Jaroslava Polívky, Bohuslava Martinů, klavíristy Rudolfa Firkušného, operní zpěvačky Jarmily Novotné a dalších vynikajících tvůrců a osobností.
Více informací naleznete ZDE.
Podrobný program naleznete ZDE.
Více informací o pořádající organizaci si můžete přečíst na www.czechnationaltrust.org.