Provizorní kašna s plavkyní z dílny známého sochaře Kurta Gebauera, petice za »vyřešení neuspokojivého stavu horního i dolního Malostranského náměstí«, písničky v podání harmonikářky Lucie Evy Doušové… Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (SOPMSH) první červencový den uspořádal happening Malostranské náměstí – osm let bez aut.

„Sídlíme přímo zde, na náměstí a chceme upozornit na to, že je stále, osm let poté, co odtud bylo odstraněno parkoviště aut, málo občansky a kulturně využíváno,“ uvedl předseda SOPMSH Tomáš Oliva. „Veškeré snahy i projekty na úpravu Malostranského náměstí vždy ztroskotaly na řešení, změně zdejšího dopravního režimu, do které se politikům nechce. My bychom touto »malou happeningovou úpravou« chtěli přispět k oživení náměstí a zasadit se třeba zatím jen o provizorní úpravu,“ dodal krátce před tím, než ve stylových pruhovaných plavkách á la Rozmarné léto vlezl do improvizované kašny a spolu s dalšími odvážlivci zapózoval fotografům.

„Jsem velmi ráda, že tato akce vznikla z popudu zdejších občanů, že se jedná o projev vůle místních něco s tím tady konečně udělat,“ ocenila aktivitu SOPMSH starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „To, že odtud byla vymístěna auta, je jeden krok. Teď by měl následovat krok druhý, aby toto prostranství bylo nějakým smysluplným způsobem uchopeno a skutečně sloužilo lidem,“ doplnila s tím, že městská část se vyjádřila pozitivně ke znovuumístění pomníku maršála Radeckého na náměstí. „Velmi ráda bych zde také viděla nějaký vodní prvek. Nejen, že sem historicky patří, ale na každém náměstí vždy byla nějaká kašna, která, zejména v horkých letních dnech, prostor zpříjemní,“ uzavřela Terezie Radoměřská.