Kostel svatého Mikuláše Církve československé husitské na Staroměstském náměstí se připojil k desátému ročníku Noci kostelů. Spolu s ním se široké veřejnosti otevřelo více než 1 500 církevních budov, které pro tuto příležitost připravily zajímavé programy. V kostele sv. Mikuláše se kromě prohlídek a varhanního koncertu konal koncert žáků a pedagogů ZUŠ Orphenica se sídlem na Pohořelci.

„V letošním jubilejním ročníku Noci kostelů se široké veřejnosti otevírá více než 1 500 kostelů a modliteben, ve kterých je připraveno přes 7 000 programů. Zapojují se i kostely v Praze 1 a já mám velkou radost, že se na programech podílejí i naše děti. Tady v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí to jsou děti ze Soukromé ZUŠ Orphenica,“ vysvětlila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která konání Noci kostelů podpořila a přišla si děti poslechnout.

„S nápadem na koncert v kostele sv. Mikuláše přišli naši učitelé spolu s dětmi a společně se také velmi pečlivě připravili,“ popsal ředitel ZUŠ Orphenica Zbyšek Fialka, jehož škola působí v krásném prostředí i budově na Pohořelci. Svojí kapacitou 210 žáků zaručuje velmi osobní přístup k dětem a příjemnou, takřka rodinnou atmosféru pro vyučující. Škola má silné zastoupení výtvarných oborů, avšak ani hudbymilovní uchazeči nepřijdou zkrátka. Vyučuje se hře na kytaru, klavír, zobcovou flétnu a zpěv. Nezapomíná se ani na dospělé, kteří mohou využívat večerní kurzy kresby a malby.

Během Noci kostelů jsou otevřené kostely a nabízené programy – koncerty, výstavy, komentované prohlídky apod. – pro všechny návštěvníky zdarma. Letošní ročník Noci kostelů pozdravil kardinál Christoph Schönborn z Vídně, kde tato akce před lety vznikla. „Těší mě, že myšlenka uspořádat tuto akci našla tak velkou odezvu, a jsem obzvlášť potěšen, že počáteční pomoc poskytla vídeňská arcidiecéze. Noc kostelů je příležitost zažít církev tak trochu jinak. Je to událost dialogů… Jde také o dialog různých křesťanských vyznání. Noc kostelů je vynikající příležitostí dozvědět se více o sobě navzájem, porozumět si a sdílet společné zkušenosti. Dveře kostelů jsou doširoka otevřené a mohou se stát místem setkání lidí, pro které je víra ještě vzdálena,“ uvedl kardinál Schönborn.

Do noci kostelů je zapojila i řada kostelů a církevních budov v celém hlavním městě i v Praze 1. „Noc kostelů můžeme nazvat velkým festivalem krásy, ale také i velkou slavností, ze které nás oslovuje nejenom krása, ale především ten, který je krásou,“ uvedl arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka.

Další informace: www.nockostelu.cz a www.zusorphenica.cz.