Rada hl. m. Prahy na svém pondělní schválila s poskytnutím 250 000 korun městské části Praha 1 na výstavbu poesiomatu, který by měl být umístěn ve spodní části Václavského náměstí. Zařízení by mělo odkazovat na významné historické události, které se zde uskutečnily od poloviny 20. století do současnosti. Finance zahrnují náklady na výrobu poesiomatu, tvorbu dramaturgie, instalaci díla, součinnost při slavnostním uvedení do provozu a zajištění mediálního pokrytí, stejně jako provoz na dalších minimálně pět let.

Ve spodní části Václavského náměstí by měl vzniknout poesiomat, jež bude odkazovat na historickou významnost tohoto místa. Místostarosta Prahy 1 pro kulturu, školství a sport David Bodeček k tématu dodal: „Poesiomat přináší poezii přímo do srdce Prahy, a tím nejen obohacuje kulturní život obyvatel a návštěvníků naší městské části, ale také propojuje moderní technologie s literárním dědictvím. Díky podpoře magistrátu se můžeme stát partnerem spolku Piána na ulici pro tento projekt, který se uskuteční právě zde, na Václavském náměstí. Je to pro Prahu 1 mimořádná příležitost ukázat, že kultura patří do veřejného prostoru.“

Poesiomat zde bude umístěn na minimálně pět let a bude podtrhovat historický, společenský i symbolický význam Václavského náměstí. Součástí seznamu dvaceti skladeb by mohly být texty spojené s roky 1968 a 1989, projevy Václava Havla, texty Jana Palacha, komentáře Zdeňka Lukeše k architektuře domů nebo například vzpomínky na 60. léta, kdy zde fungovala spousta tančíren, biografů či kaváren. Návrh musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Zdroj obrázku: poesiomat.cz