Před 135 lety, 5. listopadu roku 1882, byla na Žofíně v premiéře uvedena Smetanova Má vlast. Zúčastnil se jí i slavný autor, který své vrcholné dílo ale díky nemoci už neslyšel. Tuto neděli a opět na Žofíně zahrála Mou vlast Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou dirigenta Petra Chromčáka a pod záštitou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.
„Žádné české umělecké dílo tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny i její historii a žádné české dílo neoslovuje tak hluboce i 135 let po svém prvním uvedení jako Smetanova Má vlast. A protože byla poprvé uvedena u nás na Žofíně, velmi rádi jsme její obnovenou slavnostní premiéru podpořili,“ vysvětlila tisková mluvčí Městské části Praha 1 Veronika Blažková, která se rovněž obnovené premiéry zúčastnila.
Má vlast je cyklus šesti symfonických básní, inspirovaný českou krajinou, historií a legendami. Jednotlivými částmi jsou Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Jedná se o Smetanovo vrcholné dílo, které vzniklo v letech 1874 až 1879, kdy již skladatel neslyšel. Pouze první skladbu – Vyšehrad – začal komponovat, když ještě částečně slyšel. Dokončil ji však už zcela hluchý.
Jako poslední zkomponoval Tábor a Blaník v letech 1878 a 1879. První souborné provedení celého cyklu se konalo 5. listopadu 1882 na Žofíně, jednotlivé symfonické básně ale byly nacvičeny a hrány už dříve.
Má vlast byla vůbec první nahrávkou České filharmonie na gramofonové desce. Každoročně se hraje 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, jako první zahajovací dílo na festivalu Pražské jaro a pak 28. října v den české státnosti.
S nemocí Bedřicha Smetany souvisí i charitativní rozměr turné Severočeské filharmonie Teplice, které začalo na Žofíně a jeho poslední koncert se uskuteční ve Smetanově rodišti v Litomyšli. „Má vlast je bezesporu jedním z vrcholů české hudby a vrcholem autorovy tvorby, který sice její první uvedení navštívil, ale neslyšel. Je proto nádherným gestem, že pořadatelé nedělního koncertu a následného turné pomohou prostřednictvím Konta Bariéry neslyšícím dětem. Třeba díky této pomoci si i ony budou moci v budoucnu poslechnout tóny tak krásné, že se nechce věřit, že je složil neslyšící skladatel,“ ocenila Veronika Blažková.
Výnos z nedělního koncertu pomohl první dívce – jedenáctileté Štěpánce – a další děti budou zásluhou Mé vlasti následovat. „Jsme velmi rádi, že jsme byli přizváni ke spolupráci a že společnými silami pomůžeme několika potřebným neslyšícím dětem. Často se na nás obracejí rodiče dětí, které potkal stejný osud jako Bedřicha Smetanu. Na rozdíl od výjimečného skladatele mají dnes tyto děti šanci, že nebudou uvrženy do ticha,” uvedla Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77 – Konta Bariéry.
Další informace naleznete na http://www.severoceskafilharmonie.cz a www.kontobariery.cz.