Minulý týden byla zahájena mimořádná výstava „Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu.“ Návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, bude otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do 11. srpna 2024.

Jedná se o ojedinělý výstavní projekt, některá z děl nebyla ještě nikdy veřejně vystavena, k vidění budou práce ze všech tehdejších hlavních uměleckých center: Itálie, Nizozemí, Německa, Čech i Francie. „České publikum poměrně dobře zná umění na dvoře Rudolfa II., ale výstavní projekt zaměřený na grafiku v takových souvislostech se ještě nekonal ani jinde v Evropě,“ říká Alena Volrábová,kurátorka výstavy a ředitelka Sbírky grafiky a kresby NGP.

Manýrismus se zrodil v Itálii z výtvarného jazyka vrcholné renesance a záhy se stal stylem mezinárodním. Vyznačuje se rafinovanou elegancí, bohatou fantazií a zálibou v symbolech a skrytých významech. Grafika coby moderní informační médium sehrála v jeho rychlém rozšíření mimořádnou roli.

Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, Praha 1 – Malá Strana