Už dvanáctý ročník Noci literatury odstartoval tuto středu večer a kromě více než padesátky měst a obcí po celé České republice, ale také sídel Českých center v Evropě a zámoří se zaměřil zejména na Prahu 1, kde na osmnácti místech nabídl inspirativní spojení zajímavých prostor a živého čtení z knih.

„Praha 1 si považuje za čest hostit na svém území, spojovaném s literáty známými po celém světě, tento jedinečný festival knížek a čtení. Jeho úlohu umocňuje i to, že dnešní mladší generace, jak se obávám, zapomínají na krásu čtení a na půvab večerů s knížkou a zdroje poznání hledají ve vyhledávačích a na sociálních sítích,“ poznamenal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který Noci literatury udělil svoji záštitu.

„Děkuji panu starostovi, díky jehož podpoře můžeme Noc literatury organizovat v Praze 1,“ ocenila Monika Koblerová z pořádajících Českých center. Noc literatury zprostředkovala živé čtení z knížek mimo jiné na střeše Lucerny, v Maiselově synagoze, ve Skautském institutu, v podzemí Národního divadla, v bytě Františka Palackého, na střeše Disku nebo třeba v Polském institutu. „Z celkem osmnácti míst bylo devět na Novém Městě a devět na Starém Městě,“ doplnila hlavní koordinátorka Noci literatury Adriana Krásová.

Na střeše Disku četl Pavol Smolárik z Ballovy prózy „V mene otca“, v Polském institutu četla Ivana Uhlířová z knihy polské autorky Anny Janko s názvem „Pamatuješ, mami?“. „Literární zážitek jsme našim návštěvníkům nabídli přímo na krásném dvoře,“ popsal ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Pozvání k živému čtení přijala řada herců jako například Milena Steinmasslová, Vladimír Polívka, Jaroslav Plesl, Filip Kaňkovský, Simona Babčáková a další.

Kromě České republiky se Noc literatury koná ve třiceti městech v Evropě a zámoří, mezi kterými nechybějí New York, Londýn, Paříž, Amsterdam a Bratislava.

Více informací: www.nocliteratury.cz a www.czechcentres.cz.