Nakladatelství Pražské příběhy Dana Hrubého a Heleny H. Zahrádecké pokřtilo v sídle malostranského spolku další díl svého populárního stejnojmenného cyklu, který čtenáře tentokrát provází historií Starého Města.
„Co tomuto nakladatelství vyjde zpod rukou, je skvělé,“ vyzdvihl kmotr nové knihy a známý sportovní komentátor Jaromír Bosák.
Další kmotr a sochař Petr Váňa upozornil na další část knihy. „Jsem rád za všechny, kteří to prožili, že se i náš příběh mariánského sloupu dostal do této krásné knihy,“ uvedl autor obnoveného mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Kniha Pražské příběhy, Ztraceným světem Starého Města je již čtvrtou částí volného knižního cyklu, jenž popisuje a zkoumá novodobé dějiny starých pražských čtvrtí. Neomezuje se na popis architektury či výčet mnohokrát opakovaných legend ze středověké Prahy, ale naopak, hledá skutečné příběhy, které se obvykle v době celkem nedávné ve zdejších ulicích odehrály. Vrací se k osudům slavných i zapomenutých a zdánlivě nevýznamných obyvatel této části Prahy a zabydluje starou Prahu autentickým životem.
Knihu Pražské příběhy, Ztraceným světem Starého Města je možné číst a v duchu (dříve, než se čtenář vydá na skutečnou cestu) vstupovat do labyrintu průchozích domů, dvorků a uliček Starého Města, včetně bývalého ghetta a čtvrti na Františku. Do míst, kde žili spisovatelé, malíři, zuřivé domovnice, nenapravitelní opilci (těch tu bylo vždycky dost) i lehké holky.
Na Starém Městě žila rodina nejzářivější hvězdy poválečného Hollywoodu, krásná krasobruslařka i pětice bratrů různých osudů, hodná Čapkovy Matky. Nejvtipnější český letec z RAF tu svedl svou poslední bitvu a popový idol devadesátých let hledal únik před sebou samým.
Bydlel tu geniální kouzelník, nepolepšitelný bigamista a odvážný vzduchoplavec, průkopník emocionalismu (i explosionalismu) a kostelník, co choval na půdě v Železné ulici slepice a vyznamenala ho dánská královna.
S touto knihou můžete kráčet do tajemné Řásnovky, na Kozí plácek, do Rybné, Masné, Štupartské a Týnské, kde pozorný chodec nalezne dosud nerozluštěný hebrejský nápis,
do Michalské, Melantrichovy, Jilské a dál až do Kožné, které zdejší kluci po generace říkali Ulička zpráv. Podél asanační spáry u kostela svatých Šimona a Judy, v níž se od nepaměti hrály vrácy nebo vracenky. Hra zvláštních pravidel, kterou jinde nenajdete.
I takové je Staré Město.
Mnohé se tu točí kolem Franze Kafky a jeho přátel, a tak nejeden osud a nejedno vyprávění započaté ve zdejších ulicích (a v této knize) nalézají své pokračování až daleko za Středozemním mořem, v Tel Avivu a Jeruzalémě. Ve městech, která mají s Prahou překvapivě mnoho společného.
Kniha obsahuje kompletní soupis 119 pražských průchodů, jak ho úřady pořídily v roce 1888. Některé slouží chodcům dodnes. Pražské příběhy s podtitulem Ztracený svět Starého Města doprovázejí stovky (přesněji 600!!!) často dosud nepublikovaných fotografií z veřejných i soukromých sbírek.
Cyklus Pražské příběhy připravuje autor textu, spisovatel a publicista Dan Hrubý spolu s grafickou designérkou Helenou H. Zahrádeckou, jejímž dílem je obsáhlý fotografický doprovod knihy čerpající z vlastní fotografické sbírky, děl předních českých fotografů, českých i zahraničních muzejních fondů, ale i sbírek soukromých sběratelů a rodinných archivů pamětníků.
Z knižního cyklu Pražských příběhů dosud vyšly:
Pražské příběhy, Na cestě Malou Stranou, 2015
Pražské příběhy, Na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu, 2016
Pražské příběhy, Z malostranských zákoutí až do jiného světa, 2018