Na území Prahy 1 bylo položeno deset nových Stolpersteinů – kamenů zmizelých. Starostka první městské části Terezie Radoměřská se zúčastnila umístění tří kamenů zmizelých v ulici Elišky Krásnohorské před domem číslo 13/3. Kameny připomínají osud Aloise Alliny, Gertrudy Allinové a Pavla Herrmanna, kteří v tomto domě žili.

„Když chodím po pražských ulicích a vidím Stolpersteiny, tedy kameny, o které se klopýtá, uvědomuji si, že nám mají připomínat nejen tu obrovskou tragédii, zánik lidského života, ale také činy konkrétních osob. A možná ještě více je to připomínka lidskosti a tu bychom si měli přes generace stále připomínat. Proto jsem vděčná těm, kteří jejich životy, jejich příběhy a jejich osudy připomínají prostřednictvím Stolpersteinů,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Stolpersteine (doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“) jsou dlažební kostky s mosazným povrchem o rozměrech 10×10 cm. Jsou vsazené do chodníku před domy obětí nacistického režimu a uchovávají paměť na osoby, které zde kdysi žily. Projekt připomíná všechny oběti, které byly v letech 1933-1945 nacisty pronásledovány nebo zavražděny. Připomíná i osoby, které pod tíhou okolností spáchaly sebevraždu. Kameny lze položit i pro ty, kterým se podařilo včas uprchnout, či pro přeživší koncentračních táborů.

Více na: www.stolpersteinecz.cz.