Dětské hřiště v uličce Za Haštalem patří již dlouhou dobu k vyhledávaným místům lidí z Prahy 1. Jeho součástí je také zajímavá komunitní zahrada. Letos areál prošel po dlouhé době zásadní obměnou a vylepšením. Vše dobré zůstalo, ale celá řada nových věcí přibyla. Přitom téměř všechny vycházely z požadavků a návrhů rodičů i dalších uživatelů, kteří se zapojili do průběhu veřejné participace, pro níž MČ Praha 1 otevřela prostor. V nové podobě se hřiště otevřelo dnes, ve středu 26. června 2024.

„Rodičům i jejich dětem jsme vyšli maximálně vstříc. Na zdejším hřišti tak i nadále zůstaly oblíbené herní prvky, tedy například domeček, točidlo nebo houpačka pro nejmenší. Nové herní prvky jsou dřevěné. K původnímu pítku přibylo také mlžítko, které dětem zpříjemní pobyt v horkých letních měsících,“ uvedla místostarostka Kateřina Klasnová, do jejíž kompetence spadá životní prostředí, kam mimo jiné patří i správa a rozvoj dětských hřišť a komunitních zahrad v Praze 1.

Například oblíbená dráha pro odrážedla, jakýsi symbol tohoto místa, se ještě prodloužila a tentokrát již s kvalitním povrchem pro malé závodníky pro ještě komfortnější a bezpečnější pohyb. „Areál nově doplnil například strom, zeleň v podobě trvalek a popínavých rostlin nebo truhlíky pro malé zahradníky. Ostatní pěstební místa zdejší komunitní zahrady se nemění,“ dodala Kateřina Klasnová.

To vše je přístupné v historickém centru Prahy. Hřiště, které je určené především dětem předškolního věku a jejich rodiče, respektuje jedinečnost i intimitu pozoruhodného místa. „Na zachování historické lampy nebo již zmíněného původního pítka plynule navazuje volba materiálů herních prvků i povrchů hřiště,“ vysvětlila místostarostka Klasnová. Výsledek zdařilé rekonstrukce je pak v přirozené symbióze s okolní zástavbou a zároveň poskytuje možnost volnočasových aktivit dětí i pěstitelů mnoha věkových kategorií.

Fotografie k textu přiložíme později.