Jestřábí slet (neboli neformální posezení členů) a slavnostní odhalení opravené lavičky Jaroslava Foglara a zcela nové pamětní desky připomínající román Záhada hlavolamu – to byly hlavní body oslav úctyhodného výročí 48. oldskautského klubu Jestřábi v Rybářském domečku – Skautském institutu na Kampě.

Lavička Jaroslava Foglara na Kampě je jednou ze šesti ručně vyřezaných laviček odkazujících na dílo a život legendárního skautského vedoucího a spisovatele. Tato je věnována románu Záhada hlavolamu. Jaroslav Foglar byl od počátku členem Jestřábů, v klubu ale vydržel jen asi rok a půl.

„Foglarovi tehdy bylo jen patnáct, kdežto ostatním členům bylo osmnáct i dvacet let a měli už trochu jiné starosti než on, a tak po roce a půl odešel. Samotný klub ale stejně záhy ukončil po celkem dvou letech svoji činnost,“ vysvětlil Slavomil Janov – Nashville, vůdčí osobnost současného 48. oldskautského klubu Jestřábi, který díky němu v roce 2008 obnovil fungování. V současné době má třináct mužských členů a dvě členky, kteří se scházejí pravidelně každý měsíc.

Lavičku u Rybářského domečku klub věnoval Praze 1. Jedním z iniciátorů jejího vzniku v roce 2020 byl i člen Jestřábů a tehdejší starosta Prahy 1 Petr Hejma.