Uplynulý víkend hostila i Praha 1 čtvrtý ročník festivalu městské architektury Open House Praha, který nabídl celkem pětašedesát budov a objektů, jež veřejnosti otevřely běžně nepřístupné interiéry. A protože oslavujeme 100. narozeniny republiky, otevírání budov nekončí, protože organizátoři budou i v průběhu dalších měsíců zpřístupňovat vybrané prvorepublikové skvosty.

„Městská část Praha 1 tuto velmi zajímavou akci s radostí podporuje, protože jednak uspokojuje přirozenou touhu lidí všech generací po poznání a jednak posiluje sounáležitost obyvatel s historií města a s odkazem našich předků,“ uvedl radní Prahy 1 pro kulturu, sport a mezinárodní vztahy Filip Kračman, který spolu s dalšími sousedy využil otevření Clam-Gallasova paláce.

Na jeho místě stával dům U Panny Marie na Louži, který ve čtrnáctém století vlastnil moravský markrabě a bratr Karla IV. Jan Jindřich, který jej přestavěl na gotický palác. Palác kromě jiných také vlastnil Vilém Kinský, který byl spolu s Albrechtem z Valdštejna roku 1634 zavražděn v Chebu. Poté ho získal jeden z organizátorů vraždy a císařský generál Matyáš hrabě Gallas. Jeho vnuk Jan Václav Gallas jej později přestavěl do barokní podoby. K tomu účelu vykoupil okolní domy.

Rekordní počet zájemců – téměř 4 000 – navštívil během festivalu budovu Petschkova paláce. Více než dvě tisícovky návštěvníků prošly hotelem International, Kramářovou vilou, vládním salonkem Hlavního nádraží, palácem Archa a Schebkovým palácem. Těsně pod číslem 2 000 zaznamenaly návštěvnost v palácích Clam-Gallas, Desfourském i DRN a dále také v prostorách EXPA 58, Masarykova nádraží, Pražské křižovatky, Ústřední telekomunikační budovy CETIN, Parních mlýnů nebo Paláce Metro.

„Na vstup do některých budov se stály někde až dvouhodinové fronty. Zájem veřejnosti byl o všechny budovy enormní, ne všechny však mají kapacitu uspokojit všechny návštěvníky. Letos prošlo budovami o 11 000 návštěv víc než vloni,” uvedla ředitelka Open House Praha Andrea Šenkyříková s tím, že cílem festivalu je probouzet zájem obyvatel o město a jeho architekturu, což se podle ní akci zatím daří.

Organizátoři nezapomněli ani na malé návštěvníky, kterým byly během festivalu určeny speciální programy a kreativní architektonické workshopy. „Prostřednictvím našich interaktivních programů pro rodiny s dětmi bychom rádi vychovávali novou generaci lidí, která bude umět vnímat kvalitu fyzického prostředí a veřejného prostoru a bude mít oči otevřené pro krásu architektury,” vysvětlila Andrea Šenkyříková.

Ve vybraných objektech proběhly nově také prohlídky pro neslyšící v českém znakovém jazyce. Doprovodný program doplnily komentované prohlídky města s významnými architekty.

Festival, který navštěvují mladí lidé, rodiny s dětmi i velké množství seniorů, je podle vyjádření pořadatelů otevřený všem bez rozdílu. „Přidanou hodnotou festivalu je rozvoj dobrovolnické kultury. S provozem v otevřených budovách totiž pomáhalo neuvěřitelných tři sta dobrovolníků,” vyzdvihl radní Filip Kračman.

Novinkou letošního roku byly tematické okruhy. Jedním z nich byl okruh s názvem „Návrat do dob první republiky”, který návštěvníkům představil dvacítku budov různých architektonických slohů, které se u nás mezi lety 1918 až 1938 uplatňovaly. Ve zpřístupňování prvorepublikových budov budou organizátoři pokračovat i po skončení festivalu. Již v červnu se tak milovníci architektury mohou těšit na jeden z pražských prvorepublikových skvostů.

Světový festival Open House se v Česku konal poprvé v roce 2015, kdy nezisková organizace Open House Praha získala na pořádání této akce v hlavním městě mezinárodní licenci. Praha se tak zařadila mezi jedenačtyřicet světových metropolí na pěti kontinentech, kde tato událost každoročně probíhá. Vedle pořádání stejnojmenného festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích aktivit pro děti a mladé dospělé. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide.

 Další informace: www.openhousepraha.cz.