Velvyslanec USA Bijan Sabet, primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda i starostka první městské části Terezie Radoměřská se 11. září na Kampě zúčastnili pietní akce k uctění obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

„Vzpomínkovou akci, kterou vzdáváme hold statečnosti newyorských hasičů a záchranářů, tradičně pořádáme od roku 2010, kdy byl založen Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Praha 1,“ přivítal několik desítek přítomných místostarosta sboru Filip Dvořák. „Zároveň si také připomínáme 11. září 2011 – den, kdy byla zřízena Jednotka SDH Praha 1 specializující se na ochranu proti povodním,“ dodal.
Na úvod pietního shromáždění zazněla česká i americká státní hymna. Po nich primátor Bohuslav Svoboda vzpomněl 343 hasičů, kteří položili životy při odstraňování následků útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku v září 2001.

„Památník v podobě zlomeného žulového kvádru, který tady zřídili naši hasiči, je připomínkou toho, že někdy nezištná služba ostatním lidem může být až do hořkého konce, až do smrti,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která ve svém proslovu zároveň přítomným hasičům poděkovala: „Jednou je to čistá uniforma s nažehleným límečkem, příště zamazaná helma, propálené boty a špinavý obličej. Pořád jsou to ale ti, na které se obrátíme, když spadne kotě do kanálu, když nám hoří dům, když máme vodu po krk a výš. Jsou to ti, na které se obracíme, když potřebujeme pomoc. Dámy, pánové, díky za vaší službu!“

Odolnost a jednotu, která po útocích teroristů v září 2001 »symbolizovala moji zemi i celý svět«, vyzdvihl velvyslanec USA Bijan Sabet: „Byli jsme tehdy svědky síly solidarity – lidé ze všech společenských vrstev se sešli, aby znovu vybudovali město a hlavně aby společně ukázali, že nás nenávist a násilí neporazí,“ zdůraznil. „Stále čelíme nepřátelům, kteří chtějí útočit na samotnou strukturu našich společností, pokoušejí se oslabit naše odhodlání a chtějí nás rozdělit. Činy jako ruská nezákonná útočná válka proti Ukrajině nakonec jen posílí naše odhlodlání chránit svobodu, spravedlnost a lidská práva nejen v našich zemích, ale po celém světě,“ doplnil s tím, že děkuje českým i americkým hasičům za jejich službu.

Pietní shromáždění uzavřela duchovní promluva arcibiskupa pražského Jana Graubnera a slavnostní vyřazení absolventů Dnů mladých hasičů Prahy 1.