V září a říjnu mohli lidé z naší městské části podávat své projekty, nyní je na řadě jejich vyhodnocení a dopracování.
Na první ročník participativního rozpočtu 2024/25 radnice městské části Praha 1 vyčlenila pět milionů korun – čtyři a půl milionu je určeno obyvatelstvu, dalších pět set tisíc základním školám. „Jestli je pět milionů málo, nebo moc, to se teprve ukáže,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská. „Pokud letošní projekt odstartuje dobře a bude mít ohlas, určitě dokážeme na participaci v příštích letech alokovat větší peníze,“ doplnila.
Občanský rozpočet
Projekty mohly podávat osoby starší osmnácti let s trvalým pobytem v Praze 1. Každá mohla přihlásit až tři, maximální požadovaná částka na jeden nesmí překročit milion. „Aktuálně jsme ve fázi dopracovávání projektů s těmi, kdo je předložili,“ potvrzuje koordinátor participativního rozpočtu Jan Rachunek z Oddělení strategického plánování a participace. „Získat některé podklady – třeba vyjádření státní památkové péče – může být obtížné, proto s tím lidem pomůžeme,“ dodává. Po shromáždění potřebných materiálů dostane projekty k posouzení pracovní skupina sestavená z expertů a expertek úřadu první městské části na jednotlivé oblasti – životní prostředí, investice, kultura… „Na základě jejich vyjádření budeme projekty s předkládajícími případně upravovat,“ popisuje Rachunek.
Projekty, které projdou popsaným sítem, budou představeny na konci ledna; v únoru rozhodne veřejné hlasování o tom, které z nich budou vybrány a podpořeny. „V prvním kole se setkáme osobně. Navrhující budou prezentovat projekty a veřejnost o nich následně bude mít možnost hlasovat,“ vysvětluje koordinátor. „Druhé kolo proběhne na webových stránkách dodavatele, Munipolis, kam se hlasující zapojí přes naše stránky a přidělí své hlasy záměrům, které je osloví.“ Vybrané projekty budou zveřejněny v březnu, do prosince 2025 je pak čas na jejich realizaci.
Školní rozpočet
Školní participativní rozpočet se týká pěti škol na území Prahy 1: ZŠ Brána jazyků, ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Malostranská ZŠ, ZŠ náměstí Curieových a ZŠ Vodičkova. V každé z nich budou studující druhého stupně hlasovat o využití částky 100 000 korun. Rozhodnou, zda se z ní zaplatí herní prvky, projektory nebo třeba venkovní posezení. „Libovolný počet projektů mohou navrhovat děti 6. – 9. tříd, ale do celoškolního kola smí každá třída moci posunout maximálně tři,“ říká Rachunek. Nápady dětí budu shromažďovat vybraní vyučující v roli školních koordinátorů či koordinátorek.„V lednu a únoru budou školy vybrané projekty prezentovat a po následném hlasování v březnu školní rady rozhodnou o tom, zda je možné je realizovat. Pokud ano, do konce školního roku by mělo být hotovo,“ uzavírá Jan Rachunek.
Veškeré informace ohledně participativních rozpočtů najdete na Facebooku Plánuj na Jedničku nebo na webové stránce www.planuj.praha1.cz